Stop zábavní pyrotechnice

ZÁBAVNÍ PYROTECHNIKA? …BOMBOVÝ ÚTOK

rakety, petardy, pumy, římské svíce, bouchací kuličky, ohňostroje aj.

PANIKA – STRACH – STRES – ZRANĚNÍ – BOLEST – TRAUMA – ŠOK – SMRT

 

Tzv. zábavní pyrotechnika působí zranění, trauma, šok a smrt zvířatům; poškozuje zdraví (tělesné i duševní) lidí; kontaminuje silně toxickými chemickými látkami životní prostředí (ovzduší, vodu, půdu, zeleň); jejím použitím škoditelé porušují mnoho zákonů.

 

Jedině ukončení prodeje a použití, celoročně, všech druhů a kategorií tzv. zábavní pyrotechniky (rakety, petardy, pumy, římské svíce, bouchací kuličky, ohňostroje a další) pro venkovní použití, kromě prskavek, je řešením. 

                Podpořte náš projekt za zastavení pyrotechniky. Děkujeme

                                   Proč Společnost pro zvířata podpořit? PDF

                                                 _____________________________________________________________________________________________________________

www.stoppyro.cz

spuštěno 23. 12. 2023
najdete zde přehledně možnosti, jak se Zapojit a informace v Aktuálně

______________________________________________________________________________________________________________

 

OTEVŘENÝ DOPIS VLÁDĚ

STOP NEREGULOVANÉ PYROTECHNICE

Vyzýváme právnické osoby: připojte se k Otevřenému dopisu vládě. Chceme ukázat politikům, že si bezohledné používání této škodlivé zábavy nepřeje jak většina veřejnosti, tak i široké spektrum spolků, společností, institucí.

 

Pokud se připojíte do 20. 12. 2023,  budete uvedeni přímo v dopise premiérovi a ministrům, také  na www.stoppyro.cz, kterou spustíme do Vánoc.  Na tuto www budeme přidávat další PO, které se připojí i po 20. 12. 2023.  Aktualizace připojených PO bude opět zaslána úřadu vlády 10. ledna 2024.

 

Našim hlavním cílem je ukončení prodeje a použití zábavní pyrotechniky kat. F2 a F3 veřejnosti; dále stanovení hranice prodeje „dětské“ pyrotechniky (F1) od 18 let a zákaz bouchacích kuliček; stanovení ochranných vzdáleností pro odpalování ohňostrojů a ohňostrojných prací, a další změny, viz dopis.

 

Otevřený dopis pro vládu  a signatáři připojení k 22. prosinci 2023

Otevřený dopis předán na Úřad vlády 27. prosince 2023

 

PETICE pro fyzické osoby STOP NEREGULOVANÉ PYROTECHNICE, ke stažení. Vyplněné archy zasílejte poštou na adresu Společnost pro zvířata – Čsop, Michelská 5, 140 00 Praha 4. Můžete zanést i osobně na stejnou adresu a předat na recepci Domu ochránců přírody, Po – Pá,   8 – 16 h. Děkujeme   UKONČENO více Aktuálně, www.stoppyro.cz


 

Připojte svůj podpis k PETICI za ukončení prodeje všech kategorií „zábavní“ pyrotechniky pro venkovní použití (kromě prskavek). Tato pyrotechnika působí zranění, trauma, šok a smrt zvířatům; poškozuje zdraví lidí; kontaminuje toxickými látkami životní prostředí včetně vody, půdy, zeleně, ovzduší a přispívá ke zhoršování klimatu. Její odpalování je rizikem i z bezpečnostních důvodů (požáry aj.).

 

PETICE PRODEJCŮM ZDE

zahájena na podzim 2022

 

Byli jste svědky odpalování tzv. zábavní pyrotechniky? V průběhu roku i na Silvestra? Trpíte Vy, zvířata, Vaše okolí při odpalech?

 

Přidejte Vaše svědectví do FORMULÁŘE Informace, Vaše komentáře, použijeme jako argumenty při jednání se zákonodárci o zákazu prodeje a použití nejhorších kategorií tzv. zábavní pyrotechniky. Anonymně, tj. bez uvedení jména a kontaktu. Případná identita účastníků z fotek/videí bude rozmazána.

 

FORMULÁŘ PRO UVEDENÍ ODPALOVÁNÍ PYROTECHNIKY

 

 

 uvedli jste do Formuláře o odpalování, od 6. 12. 2021 – do 26. 12. 2022, anonymizováno  PDF


 

zvířecí oběti pyrotechniky – ohňostrojů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2023

Připravili jsme návrhy změn zákona o pyrotechnických výrobcích, ve spolupráci s právníky. Cílem změn je, aby tzv. zábavní pyrotechniku nemohla pořizovat a používat široká veřejnost, pouze osoby odborně způsobilé.  Návrhy Společnosti pro zvířata jsou uvedeny v Otevřeném dopise vládě.

Proč Společnost pro zvířata finančně podpořit? PDF

 

________________________________________________________________________________________________________

27. prosinec 2023

„Společnost pro zvířata vítá, že ministr vnitra a některé samosprávy vyzývají k neodpalování „zábavní“ pyrotechniky a ohňostrojů. Avšak jen ukončení prodeje a použití kat. F2 a F3 zábavní venkovní pyrotechniky (římské svíce, rakety, baterie, pumy, petardy, …) veřejnosti, celoročně, může přinést změnu. Na těchto legislativních úpravách pracujeme. Tím by se ČR připojila k Irsku a Ukrajině, kde jsou F2 a F3 zakázány i na konci roku,“ uvádí Judit Laura Krásná, zástupkyně Společnosti pro zvířata.

 

__________________________________________________________________________________________________________

prosinec 2023

 

Silvestr, pyrotechnika – tipy Společnosti pro zvířata, jak ochránit zvířata i sebe

Co můžeme, kvůli explozím „zábavní“ pyrotechniky, provést preventivně pro ochranu zvířat:

 

venčit psy jen za denního světla, nepouštět na volno, dávat pozor na odpalovače i bouchacích kuliček; za tmy jen rychle a hned dovnitř; nenechávat psy venku u obchodů ani ve dne

připravit kočkám úkryty, nepouštět je ven ani za dne; připravit úkryty i venku

zvířata přesunout do izolované místnosti zejména před půlnocí na Silvestra, hudbu pouštět hlasitěji; zůstat se zvířaty doma, komunikovat s nimi, dobroutky, dostatek vody

jsou zvířata očipovaná, jinak označená? co byste udělali v případě jejich úniku?

připravit si zázemí u zvířat, která máte venku, být poblíž celý Silvestr a přímo s nimi přes půlnoc; pokud to lze, stáhnout je z míst, do jejichž okolí se mohou dostat lidé; dostatek vody, přidat jim na krmení; zajistit výběhy před otevřením

prostředky pro uklidnění zvířat: doporučení jsou různá. Někteří veterináři doporučují gel Sedan nebo Sedalin – pro koně a psy. Aplikuje se před vypuknutím odpalů, uklidní. Pro psy, snad i pro kočky, je gel Sileo. Pro psy lze i uklidňující preparáty s kozlíkem lékařským. Mnoho z Vás uvádí Bachovy kapky, aplikované psům. Další veterináři nedoporučují žádné přípravky, léky, pokud se nejedná o zákrok či zranění. To je těžké… jak zvíře uklidnit, když odpaly trvají hodiny? Vše je na individuálním zvážení.

–  vzor podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání a komentář , stáhněte si, pročtěte, ať jste připraveni

znát přímé telefonní číslo na příslušnou úřadovnu Policie ČR, Městské policie nebo hasiče (HZS). Pokud škoditelé odpalují hned u Vás a ohrožují na zdraví, životech Vás a zvířata, ohrožují majetek, policie může/musí zasáhnout a jejich jednání ukončit, i když má obec např. vyhlášku, která odpalování na 31. prosince umožňuje. Hasiči mohou také zasáhnout: riziko požáru, ohrožení majetku a životů.

 

Ověření informací u Policie ČR:

– Přivolaná policie situaci posoudí a zjistí. Nemusí se jednat pouze o přestupkové jednání, ale v případě větší společenské nebezpečnosti může být případ kvalifikován i jako trestný čin.

– Policisté mohou v příkazním řízení uložit na místě pokutu do výše 10.000 Kč. Nemusí však platit vždy, záleží na protiprávním jednání a na tom, zda má obec vydanou vyhlášku (v některých případech policista pokutu udělit nemůže, musí věc odevzdat příslušnému správnímu orgánu).

– Občan je oprávněn si pořizovat videozáznamy protiprávního jednání sousedů, uvést svědky události, případně doložit dokumenty od zvěrolékaře, hasičů atd.

 

– o tom, jaké jsou pravomoci Policie ČR připravila Společnost pro zvířata již dříve konkrétní informace

– Policie ČR 158, Městská policie 156, HZS 150, tísňové volání 112, zdravotnická záchranná služba 155

____________________________________________________________________________________________________________

 

VIDEA  – zaznamenejte exploze pyrotechniky, reakce zvířat a zašlete Společnosti pro zvířata video přes www.uschovna.cz na email s.pro.zvirata@spolecnostprozvirata.cz  děkujeme

____________________________________________________________________________________________________________

 

 

_________________________________________________________________________________________________________

prosinec 2023

 

OTEVŘENÝ DOPIS VLÁDĚ  – STOP NEREGULOVANÉ PYROTECHNICE   PDF

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________

 

 

Bouchací kuličky: už Vám také vybuchly pod nohama, když se děti „bavily“? Nám již mnohokrát nebo v naší blízkosti. Bouchací kuličky hází děti a mladiství, i dospělí, pod nohy chodců, jiných dětí a zvířat. Také se jimi mohou popálit. Viděli jsme video, jak chlapec kuličky dokonce pojídá.

Děkujeme za sdílení Vašich smutných zkušeností:

 

„Hodili kuličky přímo vedle mě a mého psa, oba jsme se šíleně lekli, přičemž já jsem byla před operací s berlí a můj pes mě tak potáhnul, že jsem se málem zabila.“

 

Další žena uvedla, že petardy a bouchací kuličky hodili k nohám jejich psa, kdy šla s ním, s kočárkem a dcerkou po chodníku. Dcerka a pes, i paní, v šoku, následně pláč a panika.

 

Plzeň, zkušenost z prosince 2022: „Šly jsme s kamarádkou a se psem do práce. Partička asi 14letých kluků začala v blízkosti nás házet bouchací kuličky. Pes byl v šoku, lidi, co byli poblíž nadávali a ostatní pejskaři také naštvaní, o psech ani nemluvím … v tuhle dobu to bylo opravdu hrozné. A takových zkušeností mám několik. Jednou nám dokonce hodili bouchací kuličky blízko nohou, to byl naštěstí pes doma!!! V Plzni je to jako na divokém západě a to období netrvá jen těsně před Silvestrem!!!“

 

z Libereckého kraje, z 31. prosince 2022: „V den Silvestra jsem šla venčit svého pejska. Ve večerních hodinách. Někdo z okna za námi hodil bouchací kuličku nebo bouchací sirku. Měl z toho velikou radost. Můj pejsek dostal malém infarkt a o sobě ani nemluvím. Volala jsem na městskou policii. Bylo mi řečeno, že v době Silvestra od 13:00 hodin se smí používat zábavní pyrotechnika.“

 

Proto v našem legislativním návrhu navrhujeme zákaz prodeje tohoto výrobku „dětské“ pyrotechniky a hranici pro její prodej až od 18 let (nyní je 15 let).

____________________________________________________________________________________________________________

 

listopad 2023

Kromě jiných důležitých schůzek jsme se v listopadu 2023 zúčastnili dalšího setkání se zástupci ministerstva životního prostředí. Nyní se jednalo o schůzku společně s jinými nevládními organizami v ochraně přírody a zvířat. Ministr, Mgr. Petr Hladík, opět zopakoval podporu regulaci pyrotechniky.

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

20. říjen

Petici za ukončení prodeje „zábavní“ pyrotechniky podpořilo již 10 000 z Vás!

Děkujeme všem, kdo jste petici svým jménem podpořili.

Stále pokračujeme.

 

Zvládneme 15 000 jmen? Když oslovíme naše známé, příbuzné, brzy to bude o pár tisíc více.

O počtu 10 000 pod petici informujeme supermarkety, které pyrotechniku stále nabízejí.

Napíšeme Vám jejich reakci.

Informaci obdrží i hlavní politické strany.

__________________________________________________________________________________________________________________

 

Maruška VEG, veganská influencerka:

„Znám spoustu zvířat, která se celý prosinec klepou a Silvestr nezvládají bez pilulky.

Kromě zvířat, která máme doma to samozřejmě trápí zvířata, která jsou venku. Mohou

se zranit a být hodně vyplašená. Děti to ruší, my to

dýcháme, škodlivé látky se dostávají do ovzduší, do vody.“

Zdravě a vegansky, s podporou kampaně Společnosti pro zvířata

v příspěvku od Marušky VEG na YT

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________

Nela Boudová říká všem, kdo odpalují: „Vy, kteří máte pejsky, víte, co to s nimi dělá. Sama na Silvestra, i když hraju, utíkám domů a nedovolila bych si nechat ty „kuličky“ (pejsky) bez dozoru, protože jsou úplně šílený, to víte všichni… Je to určitě něco, bez čeho se obejdeme. Zkuste prostě slavit jiným způsobem.“  video

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

Ignis Brunensis – peklo na Brněnské přehradě, každý rok v červnu

Odborná firma pro nás změřila hladinu hluku při jednom dni odpalování festivalu pyrotechniky, který se na přehradě v Brně a na Špilberku koná již 30. let. Hluk několikrát převyšoval limit poškození sluchu u zvířat a o 80 – 90 % u lidí.

 

 

___________________________________________________________________________________________________________

V létě 2023 jsme požádali o vyjádření ministra životního prostředí, jeho stanovisko:

 

 

Mgr. Petr Hladík: „Podporuji rozšíření regulace prodeje zábavní pyrotechniky. Dnes si každý může koupit a odpálit veškerou zábavní pyrotechniku s výjimkou nejsilnější kategorie F4. Tu mohou nakoupit pouze tzv. osoby s odbornou způsobilostí ve specializovaných obchodech. Podle mého názoru by měla volně dostupná zůstat jen nejméně nebezpečná pyrotechnika v kategorii F1, která zahrnuje např. dortové fontány nebo prskavky. Odpovědnost za nákup a používání silné zábavní pyrotechniky silnějších kategorií by měla být svěřena způsobilým osobám. Stejně je tomu například v Irsku.

Dosavadní masové používání silné zábavní pyrotechniky často bezprostředně ohrožuje zdraví a životy lidí i zvířat. V době, kdy s klimatickými změnami přicházejí častější sucha, zvyšuje riziko požárů. Produkuje nadměrný hluk, toxické zplodiny a nebezpečný odpad. Proto by měla být důsledněji regulována.“   Celé stanovisko ministra pro Společnost pro zvířata v PDF

 

Zábavní pyrotechnika a ohňostroje jsou příčinou mnoha požárů, zejména na konci roku:

 

 

 

CHCEME ŽIVOT BEZ PYROTECHNIKY

Víte, že k odpalování ohňostroje, tj. „zábavní“ pyrotechniky nad 10 kg, stačí žadateli (odborně způsobilé osobě) pouze souhlas vlastníka pozemku a ohlášení na obci? Nemá povinnost požádat o souhlas vlastníky okolních pozemků, ani orgány činné v oblasti zdraví lidí, zvířat a v ochraně přírody.

Pokud si např. obec sama sobě schválí pořádání ohňostroje, pak její jednání mohou zastavit žádosti, petice občanů obce, vyvolání dalšího jednání samosprávy a přehlasování navrhovatelů ohňostroje. Další malou šancí je nalezení chráněných živočichů nebo rostlin v místech plánovaných odpalů, upozornění, že zde žijí ptáci a odpalováním dojde k jejich vyrušování a ohrožení a bude porušen zákon č. 114 o ochraně přírody a krajiny (požádat o vyjádření např. Agenturu pro ochranu přírody a krajiny nebo Českou inspekci pro životní prostředí). Upozorňovat, že dojde k porušení zákona č. 246 na ochranu zvířat proti týrání (požádat o vyjádření krajskou veterinární správu).

Pro odpalování „zábavní“ pyrotechniky do 10 kg není nutné ani ohlášení na obci. Až přivolaná policie může odpaly zastavit, případně hasiči. Pokud má místní obec vyhlášku regulující tuto pyrotechniku, policie se většinou řídí podle dotyčné vyhlášky, anebo podle zákona o přestupcích (výtržnost, rušení nočního klidu po 22 h).

Pro naše návrhy, které by ukončily hromadné odpalování „zábavní“ pyrotechniky veřejností a podmínily pořádání ohňostrojů schválením vlastníků okolních pozemků a několika dalších orgánů, hledáme podporu zákonodárců a představitelů vlády.

 

 


Dobré zprávy: řetězce, které již ukončily prodej „zábavní“ pyrotechniky

 

Hornbach – v roce 2021

Billa – v druhé polovině roku 2022


12 – 2022

zpráva Co udělat, když nás odpaly ohrožují, Petice, Formulář a Vaše svědectví, Ovzduší, 30. 12. 2022  PDF

žádost PROVOZOVATELůM zařízení – neodpalujte PDF

tisková zpráva Pyrotechnika, ohňostroje škodí a zabíjejí, Chceme život bez pyrotechniky, 20. 12. 2022 PDF


12 – 2022

 

Důsledky PYROtechniky v těchto krátkých videích se ptáme lidí pomáhajících zvířatům včetně odborníků na důsledky používání, odpalování venkovní tzv zábavní pyrotechniky; na negativní vlivy, které tato pyrotechnika působí zvířatům a životnímu prostředí.

 

V prvním příspěvku odpovídá Ing. Zuzana Pokorná, Ph.D, vedoucí ošetřovatelka Záchranné stanice pro volně žijící zvířata hl. m. Prahy, na naši otázku: „Kolik zraněných volně žijících zvířat se k vám do záchranné stanice v Praze, kvůli odpalování venkovní tzv. zábavní pyrotechniky, dostane?“

V odpovědi paní Pokorná uvádí: „Je to jen zlomek, dostanou se k nám zvířata, která to přežijí, mrtvá se k nám nedostanou vůbec. …většina zraněných zvířat se nikdy nenajde…“

 

V druhém příspěvku odpovídá Ing. Zuzana Pokorná, Ph.D, vedoucí ošetřovatelka Záchranné stanice pro volně žijící zvířata hl. m. Prahy, na naši otázku: „Odpaly venkovní tzv. zábavní pyrotechniky, bohužel, zraňují a usmrcují zvířata. Jaké jsou Vaše zkušenosti a jaké druhy zranění volně žijícím živočichům pyrotechnika způsobuje?“

 

Ve třetím videu odpovídá Ing. Zuzana Pokorná, Ph.D, vedoucí ošetřovatelka Záchranné stanice pro volně žijící zvířata hl. m. Prahy, na naši otázku: „Podle Vašeho názoru, je odpalování venkovní zábavní pyrotechniky pro zvířata, pro volně žijící zvířata, nějak přínosné, užitečné?“

 

Další videa s Pražskou zvířecí záchrankou a Pražským spolkem ochránců zvířat naleznete zde

 

video Václav Vydra a koně. I pana Vydry jsme se zeptali:

Je odpalování tzv. zábavní pyrotechniky pro zvířata nějak přínosné, užitečné?

 

video Sandra Pogodová: herečka, autorka, v příspěvku mimo jiné uvádí: „Každý rok, díky zábavní pyrotechnice, umírá spousta zvířat nebo jsou minimálně ve velkém psychickém šoku“. „Podepišme petici za ukončení prodeje zábavní pyrotechniky. Myslím, že zábavu si my, lidé, dokážeme obstarat i jinak a to tak, abychom neubližovali svému okolí, neničili ho a nezabíjeli.“

 


BANERY KE STAŽENÍ


 

BANERY KE STAŽENÍ PRO PRAHU


12 – 2022

PŘIPRAVME SE

 

VZOR oznámení přestupku týrání zvířat podle zákona 246 na ochranu zvířat proti týrání

KOMENTÁŘ ke vzoru oznámení přestupku týrání zvířat podle zákona 246 na ochranu zvířat proti týrání

– další informace o legislativě, páchání přestupků a dalších činů ve spojení s odpaly venkovní pyrotechniky naleznete níže

 

Jaké prostředky pro uklidnění zvířat?

Doporučení jsou různá. Někdo z veterinářů by doporučil gel Sedan nebo Sedalin – pro koně a psy. Aplikuje se před vypuknutím odpalů, aby byla zvířata klidnější, malátná.

Pro psy, snad i pro kočky, je gel Sileo, aplikuje se mezi dáseň a sliznici.

Pro psy lze využít uklidňující preparáty s kozlíkem lékařským.

Mnoho z Vás uvádí Bachovy kapky, aplikované psům.

Výrobky proti stresu nalezneme na eshopech s potřebami pro zvířata.

Každé zvíře je však jiné, jinak reaguje na léky, na přípravky, na situaci…

Část veterinářů nedoporučuje podávat zvířeti žádné léky, pokud se nejedná o zákrok či zranění. Ale to je těžké… jak zvíře uklidnit, když odpaly trvají hodiny?

Vše je na individuálním zvážení, o znalostech zdravotních stavů Vašich zvířat.

 

 


12 – 2022

NAPIŠME svému okolí, aby neodpalovalo pyrotechniku venku

Ubytovací nebo rekreační zařízení, hospody, restaurace, kluby, bary, sportovní kluby, autokluby a další podobné subjekty určitě najdeme každý ve svém okolí.

Napišme provozovatelům o škodlivosti tzv. zábavní pyrotechniky odpalované venku, požádejme je, aby od odpalů upustili v zájmu zvířat (v zemi, na zemi a na vodě, na stromech, ve stromech, ve vzduchu, uvnitř budov), v zájmu lidského zdraví a přírody. Můžeme je upozornit, že použitím této pyrotechniky venku je porušováno několik zákonů a jedná se o výtržnictví.

Přivolaná policie ČR (nebo městská policie) zastaví škodlivé jednání, může pyrotechniku zabavit a uložit pokutu.

Materiály ke stažení naleznete tady na www (bannery, plakáty, odkazy na videa, texty).

Souhrn skutečností, jak použití venkovní tzv. zábavní pyrotechniky ubližuje a škodí:

Co se děje se zvířaty při explozích? Trpí venku i uvnitř. Zvířata včetně ptáků se v panice snaží o únik. Slepě narážejí do čehokoliv – pevných překážek, vozidel, vlaků, skel, drátů… Následky jsou většinou fatální. Dochází ke zmetání – potratům u samic. Zvířata hynou i vyčerpáním. Mrtvá zvířata žijící venku najde málokdo, končí v příkopech, v kanálech, rozježděná auty,…

Vodní ptáci, dezorientovaní, přistávají na silnici, lesknoucí se jako vodní plocha. Často odtud již nedokáží vzlétnout.

Při explozích jsou v šoku i zvířata na pastvinách a zavřená na farmách. Hrozí zmetání (potrat u zvířat), zastavuje se tvorba mléka nebo snášení vajec. Vysoký stres je může vyčerpat.

Kočky utíkají a hledají úkryt. Schované zůstávají hodiny, i dny.  Většina psů se odpalů bojí. Jsou-li na volno, utíkají zděšení pryč. Nemusí se již vrátit. Uvnitř pes hledá úkryt, třese se strachem. Odmítá jít ven.

Výbuchy mohou zasáhnout ptáky, netopýry a noční hmyz přímo v ovzduší. Vyděsí zvířata přebývající na stromech a ve stromech. Hibernují zvířata mohou být explozemi a hlukem probuzena ze zimního spánku.

 

Trpí lidé. Tzv. zábavní pyrotechnika děsí lidi nedobrovolně zatažené do odpalování. Trauma a šok mají lidé, kteří musí odstřely a výbuchy nedobrovolně snášet, zážitek má negativní vliv na jejich zdraví (tělesné i duševní).

 

Exploze emitují koktejl jedovatých prvků a to i u tzv. nehlučné pyrotechniky. Ty kontaminují přírodu, naše prostředí pro život včetně zeleniny a ovoce na zahradách; poškozují zdraví zvířat a lidí (vyvolávají astma, poškozují nervovou, oběhovou a rozmnožovací soustavu,…). Zahrnují těžké kovy, někdy i radioaktivní prvky.

Oxid siřičitý, směsi dusíku, směsi chlóru, oxid uhelnatý, síra, cesium, olovo, stroncium, hliník, měď, baryum, arsen, sodík, nikl, železo, kadmium.

Prvky, směsi nebo prachové částice mají stanoveny limity většinou pouze pro 24h nebo roční koncentrace, u jiných nejsou limity pro měření stanoveny vůbec. Záleží na povětrnostních podmínkách, kam toxický spad nejvíce dopadne.

viz např.

https://chmibrno.org/blog/2019/01/02/vysoke-koncentrace-suspendovanych-castic-v-dusledku-silvestrovskych-oslav/

 

Odpalování probíhá za porušování zákonů. Zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny (rušení ptáků, chráněných živočichů, poškozování přírody); zákona č. 251 o některých přestupcích (rušení nočního klidu, výtržnost, veřejné pohoršení); zákona č. 246 na ochranu zvířat proti týrání (utrpení a týrání zvířat); zákona č. 89 občanský zákoník (zasahování do práv sousedů); zákona o myslivosti (rušení zvěře); zákona č. 258 o ochraně veřejného zdraví a jeho nařízení vlády  o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací (překročení hlukových limitů); zákona č. 133 o požární ochraně, … a vyhlášek měst a obcí, které použití „zábavní“ pyrotechniky významně omezují.

 

 


tisková zpráva 1. 1. 2022

Silvestr 2021 – teror pro zvířata, lidi a přírodu
„Apokalypsa“, „naprostá dekadence“, „teror“, „válka“ – výrazy, které nejlépe vystihují konec roku 2021.
V PDF uvádíme, co jste nám napsali o tom, jak jste Vy a Vaše zvířata prožili resp. přežili konec roku 2021.

 

Řádění pachatelů – zvířecí oběti pyrotechniky a ohňostrojů

 


tisková zpráva 30. 12. 2021

Společnost pro zvířata připravila Formulář o odpalování tzv. zábavní pyrotechniky 

K tomuto dni jsme obdrželi přes 120 vyplněných dotazníků, v PDF citujeme některé komentáře tj. zkušenosti lidí a zvířat nedobrovolně trpících kvůli odpalům pyrotechniky.

 


tisková zpráva 28. 12. 2021

Odpalování pyrotechniky zraňuje a zabíjí zvířata, ohrožuje lidi, toxickým spadem ničí přírodu a naše zdraví. Použitím pyrotechniky venku je porušováno mnoho zákonů a dochází k výtržnictví.

Jste-li svědky explozí tzv. zábavní pyrotechniky, a to i na Silvestra, volejte ihned Policii ČR 158 nebo Městskou policii 156, které škodlivé jednání pachatelů ukončí a mohou uložit vysoké pokuty. Pokud hrozí riziko požáru, volejte i hasiče 150 nebo linku 112, pokud se bojíte o život. Lze zkusit i krajské 24h linky pro havárie České inspekce životního prostředí.

celá zpráva PDF

 

 

 



 

 

LEGISLATIVA – PORUŠOVÁNÍ ZÁKONŮ tzv. ZÁBAVNÍ PYROTECHNIKOU

„Zábavní“ pyrotechniku upravuje zákon č. 206/2015 Sb. : zákon o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů (zákon o pyrotechnice).  Ve svém § 4 –  Kategorie pyrotechnických výrobků, uvádí: (2) Pyrotechnické výrobky se zařazují do těchto kategorií:  a) zábavní pyrotechnika do kategorie F1, F2, F3 nebo F4)

Zákon neřeší regulaci použití tzv. zábavní pyrotechniky.

 

Při používání tzv. zábavní pyrotechniky ve venkovním prostředí dochází k porušování mnoha předpisů.

Jsou to zejména níže uvedené zákony a také místní vyhlášky (viz část OBEC):

zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (rušení ptáků a chráněných živočichů): k jeho porušení dochází při každém odpalu

zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích (rušení nočního klidu, výtržnosti, veřejné pohoršení): k jeho porušení dochází při každém odpalu

zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání (dochází k utrpení a týrání zvířat)

zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

zákon o myslivosti (rušení zvěře)

zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a jeho nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací (překročení hlukových limitů)

zákon č. 133/1988 Sb., o požární ochraně (riziko vzniku ohně)

Tyto zákony lze využít i preventivně před pořádáním akce s odpalováním venkovní tzv. zábavní pyrotechniky a také v rámci postihu této škodlivé činnosti.

 

Další informace k legislativě, jaké zákony mohou být porušovány (stav 2018 – 2019).

Tato část o legislativě byla připravena ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody.

 

Škoditelé se mohou dopustit těchto trestných činů: usmrcení z nedbalosti, těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti nebo ublížení na zdraví z nedbalosti, poškození cizí věci, obecného ohrožení, týrání a utýrání zvířat.

 

Zábavní pyrotechnika zvyšuje riziko požáru a další bezpečností rizika.

 

 

 

 

 

CO LZE UDĚLAT OKAMŽITĚ A CO PREVENTIVNĚ, PRO ZABRÁNĚNÍ ODPALOVÁNÍ tzv. ZÁBAVNÍ PYROTECHNIKY?

  • Jste-li svědkem konání, odpalování ohňostroje nebo další z. pyrotechniky, volejte vždy Policii ČR, 158 nebo Městskou policii, 156. Policie má pravomoc škodlivou činnost ukončit, zabavit pyrotechniku. Podejte také oznámení a žádejte odpověď. Viz část Legislativa.
  • Obraťte se na vaši obec, město a iniciujte vznik obecní vyhlášky podstatně regulující a omezující pořádání ohňostrojů a použití ZP obecně. (Obec, bohužel, nemůže vyhláškou použití z. pyrotechniky zcela zakázat, může jej však výrazně omezit.)
  • Sdělte svým zastupitelům, že si nepřejete, aby platili či podporovali pořádání ohňostrojů z veřejných peněz.
  • Nebojte se šířit informace o negativních vlivech používání z. pyrotecniky na přírodu, zvířata i člověka.  Lidé jsou bezohlední anebo si důsledky svých činů neuvědomují. Mnohdy je jim to „jedno“ a vědomě škodlivě jednají.
  • Vaše zvíře vám důvěřuje, nesete za něj odpovědnost. V kritické době jej neopouštějte, zůstaňte s ním doma, uklidňujte ho! Nechte znít nahlas hudbu nebo klidný pořad v TV apod. Je-li zvíře hodně citlivé, poraďte se předem s veterinářem o aplikaci uklidňujícího prostředku.

 

POLICIE ČR, MĚSTSKÁ POLICIE

Policie je jedinou institucí, která má možnost a legislativní oporu pro okamžitý zásah proti škoditelům. Může vyzvat rušitele k prokázání totožnosti, vyzvat rušitele k ukončení jednání, může požadovat vydání z. pyrotechniky, požadovat vysvětlení, …. více v souboru:

Pravomoci Policie ČR

 

Naše zkušenosti s přivoláním policie jsou dobré:

  • Prosinec 2017, škoditel odpaluje pyrotechniku u okraje své zahrady v Praze 10 Dubči, voláme s dalším sousedem Městskou policii v Praze. Policie příjíždí za chvilku, ukončuje jednání škoditele.
  • Silvestr 2018, Praha 11 sídliště, bombardování probíhá od tmy. Městská policie nám sděluje, že mají všechny hlídky stažené do centra města a nemohou pomoci, bohužel.
  • Léto 2019, malé město v pohraničí, cca 21:30, škoditelé odpalují při zahradní párty. Přivolaná Policie ČR odpalování hned ukončuje (lidem venčící v tu dobu psy jeden utekl a nemohou ho najít; my okamžitě zajišťujeme naše kočky a psa).
  • Silvestr 2019, 24:00, škoditelé odpalují u plotu domu příbuzných (cca 5 m od domu) v malém městě v Orlických horách (další odpalování v blízkém a dalekém okolí probíhá od tmy). Přivolaná Policie ČR jednání ihned ukončuje.
  • Silvestr 2020, Praha, bombardování od tmy, kulminuje mezi 19 – 21h, a ve 24:00. Upozorňujeme Městskou policii na odpaly, které lze dobře lokalizovat.
  • Duben 2021, kolem 20:00, škoditelé odpalují přímo z restaurace na břehu Vltavy v Praze 4. Přivolaná Městská policie okamžitě odpalování ukončuje.
  • Pokud vidíme, slyšíme odpalování/výbuchy a lze určit lokalitu (i když odpaly neprobíhají přímo v našem sousedství) voláme okamžitě policii ať už jsme kdekoliv v ČR. Policejní hlídka může být poblíž a jednání ukončit.
  • Je dobré vědět přímý telefon na „svou“ pobočku policie.

 

 

OBEC

Střílení a odpalování tzv. zábavní pyrotechniky, pořádání ohňostrojů není ve veřejném zájmu. O přínosu nebo užitku z. pyrotechniky nelze vůbec mluvit. Obce mohou přijmout obecně závaznou vyhlášku, která může významně omezit použití  z. pyrotechniky, např:

– stanovit zákaz použití z. pyrotechniky na celém území obce, se stanovením výjimky pro použití POUZE na jednom konkrétním místě (které je daleko od obydlí a od zeleně, parku, lesa, od vody) pro 31. 12. od 23:00 do 24:00, a pro 1. 1. od 00:00 do 01:00

– trvale nebo průběžně občany informovat o existenci obecně závazné vyhlášky a o negativních vlivech tzv. zábavní pyrotechniky včetně porušování mnoha zákonů při jejím odpalování

 

zvířecí oběti pyrotechniky – ohňostrojů

NÁVRH OBECNĚ ZÁVAZNÉ VYHLÁŠKY (2018)

NÁVRH OBECNĚ ZÁVAZNÉ VYHLÁŠKY (2020) PDF

 

Příklad platné obecní vyhlášky: město Čáslav, 2020, PDF

Příklad platné vyhlášky: hl. město Praha, 2017 znění 2020, PDF

Vyhláška hl. m. Prahy používání výrobků tzv. zábavní pyrotechniky zakazuje. Pouze s výjimkou 13 míst, od 10:00 do 22:00 (pozemky v Radotíně, Hájku u Uhříněvsi, Uhříněvsi, Kolovratech, Lipanech, Kunraticích a Lipencích). Pouze 31. prosince a 1. ledna je výjimečně odpalování z. pyrotechniky povoleno, avšak kromě památkové rezervace, na vodě a vodních tocích a 50 metrů od nich, ve zvláště chráněných územích a v přírodních parcích a 50 metrů od nich, ve vzdálenosti 250 metrů od zoologické zahrady, od útulků pro zvířata, veterinární pohotovosti a od dalších zařízení.

 

OBČANÉ

– Mohou přivolat okamžitě Policii ČR nebo Městskou policii, jsou-li svědky odpalování z. pyrotechniky. Je dobré rozpoznat konkrétní místo odpalování a policii je sdělit, zároveň natáčet odpalování a pokusit se zjistit, vidět, konkrétní škoditele. Požádat policisty/policii písemně o sdělení informace, jaká opatření byla provedena a zda-li bylo kladně rozhodnuto o zahájení řízení o spáchání přestupku se škoditelem. Pokud tak neučinila policie, občan může podat podnět na porušování předpisů např. v oblasti ochrany přírody a krajiny, v ochraně zvířat, porušování občanského zákoníku, porušování místní vyhlášky a další, viz výše Legislativa.

– Mohou pořizovat důkazy (zejména videa), mít další svědky. Je-li postiženo zvíře, které lze odvézt k veterináři, učinit tak a převzít si přesné odborné veterinární vyjádření.

– Mohou předkládat podněty na podezření ze spáchání přestupku dotčeným orgánům.

– Mohou žádat svoji obec, aby přijala vyhlášku omezující použití z. pyrotechniky.

– Mohou požádat obec, aby neprováděla a nepodporovala ohňostroje a podobné pyrotechnické akce.

– Mohou požádat obec, aby osvětově působila.

– Případně si mohou zajistit měření hluku a vibrací odborné firmy na danou dobu.

– Mohou informovat o škodlivosti z. pyrotechniky.

– Pomoc zvířatům – najdete-li zraněné nebo vyčerpané zvíře, kontaktujte:

V Praze – Pražskou zvířecí záchranku ČSOP (Po – Pá, telefon 774 155 185) nebo Záchrannou stanici Lesů hl. m. Prahy (tel. 773 772 771). Pokud se jedná o psa nebo o kočku, volejte městskou policii 156.

Jinde v ČR: záchrannou stanici pro volně žijící zvířata – naleznete na www.zvirevnouzi.cz (pokrývá celou ČR). Je-li to jiné zvíře než volně žijící, zkuste policii ČR anebo zjistěte, zda-li je u vás obecní útulek pro zvířata nebo útulek spolku tj. nestátní organizace se službou na telefonu.

 

Pomůžete?

  • Informovat o škodlivosti a nelegálnosti použití tzv. zábavní pyrotechniky své obce, města (např. zasláním emailů starostům a zastupitelům; příspěvkem do obecního zpravodaje, na web obce/města), návrh textu viz níže;
  • Informovat místní sportovní a jiné kluby, restaurace, ubytovatele (hotely, penziony, ubytovny), obchody, supermarkety.
  • Můžete jim zaslat nebo předat plakát, bannery, letáky – viz výše, lze je vytisknout a vyvěsit; do místních zpravodajů připravit příspěvek.

 

Mnoho obcí a měst použití tzv. zábavní pyrotechniky zakázalo, ale vyhlášky musí obsahovat výjimky (samospráva nemůže právně použití z. pyrotechniky úplně vyhláškami zakázat). Na www (v části Obce) uvádíme návrhy vyhlášek a některé platné vyhlášky.

Má Vaše obec/město vyhlášku? Zašlete nám ji nebo odkaz.

 

Návrh příspěvku do obecního zpravodaje apod.:

Ohňostroje – pyrotechnika: zabíjí zvířata, škodí zdraví a přírodě

 

Odpalování a výbuchy tzv. zábavní pyrotechniky zabíjejí a zraňují zvířata, poškozují jedovatými látkami zdraví lidí a zvířat a znečišťují naše životní prostředí.

 

Při venkovním použití se podle zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny jedná o činnost protizákonnou (rušení ptactva a chráněných živočichů). Porušovány jsou dále zákon č. 251 o některých přestupcích (výtržnictví, rušení nočního klidu,…), zákon č. 246 na ochranu zvířat proti týrání, další zákony a místní vyhlášky. Viz https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro

 

Navzdory porušování předpisů jsme týden co týden poškozováni výbuchy, hlukem a zplodinami z odpalů, které provádějí bezohlední škoditelé. Vše eskaluje 31. prosince, kdy odpalování pyrotechniky tvoří kontinuální bombardování od 17h do 2h ráno 1. ledna.

 

Většina psů se třese strachy a pokud jsou venku na volno, bezhlavě utíkají. Kočky venku to samé, v případném úkrytu, mohou být v šoku schované několik hodin… a nemusejí najít cestu zpět. Hrozí nárazy a střety zvířat s vozidly a pevnými překážkami. Ptáci v úleku bezhlavě vzlétají, úlomky nábojů je mohou zasáhnout, narážejí do pevných překážek, do drátů vedení. Vodní ptáci mohou dezorientovaní a v panice dosedat na lesknoucí se vozovku místo na vodu… Trpí, bojí se i zvířata na pastvinách a zavřená na farmách.

 

Pokud jste svědky odpalování, volejte okamžitě Městskou policii 156 neboPolicii ČR 158, které mohou ihned škodlivé jednání zastavit a uložit vysokou pokutu.

 

Většinu zraněných, umírajících/hynoucích zvířat nikdo nenalezne. Pouze výjimečně všímaví lidé postřehnou zvíře potřebující pomoc.

 

Najdete-li zraněné nebo vyčerpané zvíře, kontaktujte:

V Praze – Pražskou zvířecí záchranku ČSOP (Po – Pá, telefon 774 155 185) nebo Záchrannou stanici Lesů hl. m. Prahy (tel. 773 772 771). Pokud se jedná o psa nebo o kočku, volejte městskou policii 156.

Jinde v ČR: záchrannou stanici pro volně žijící zvířata – naleznete na www.zvirevnouzi.cz (pokrývá celou ČR). Je-li to jiné zvíře než volně žijící, zkuste policii ČR anebo zjistěte, zda-li je u vás obecní útulek pro zvířata nebo útulek spolku tj. nestátní organizace se službou na telefonu.

Další informace: www.spolecnostprozvirata.cz/stoppyro

 

 

Zaslali jsme příspěvky do časopisů MČ Prahy:

Praha 4, časopis Tučňák, prosinec 2021, str. 21, PDF

Praha 5, časopis Pětka, prosinec 2021, str. 8, PDF

Praha 9, časopis Devítka, prosinec 2021, str. 26, PDF

Praha 11, časopis Klíč, prosinec 2021, str. 15, PDF

Praha 2, Noviny Prahy 2, listopad 2021, inzerce str. 15, PDF

 

Další články a příspěvky:

30. 12. 2021, Tn. nova.cz  Ochránci zvířat tlačí na rušení ohňostrojů. Do karet jim hraje i covid. 

Pozn.: Z článku je patrné, kdo jsou Ti, kteří mají největší zájem na rozsáhlém odpalování pyrotechniky: bezohlední, velmi sprostí, sebestřední „spoluobčané“, viz citace jednoho z nich v příspěvku. Je škoda, že média a novináři dávají vulgárním jedincům prostor, kteří se evidentně neumějí chovat ani slušně jednat a jsou to právě oni, jenž svým jednáním ohrožují zvířata, naše životní protředí a lidi, kteří chtějí žít bez strachu a v právním státě.

 

Cesty k sobě 2021

Givt blog 2021: Tři důvody proč se vzdát novoročních ohňostrojů

časopis Tučňák, pro MČ Praha 4, 12/2019, Na konci roku myslete také na zvířata!

časopis Ochrana přírody č. 6/2019, Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky

 


„ZÁBAVNÍ“ PYROTECHNIKA VERSUS ŽIVOT 

Tzv. zábavní pyrotechnika  děsí lidi nedobrovolně zatažené do odpalování, děsí zvířata, působí  jim šok, trauma, zranění (nejen zvířatům doma, ale i zvířatům venku – ptáci, veverky, ježci, kuny, lasičky, kočky, zajíci …) včetně popálenin, poškození očí, dokonce i smrt.

zvířecí oběti pyrotechniky – ohňostrojů spolecnostprozvirata.cz/stoppyro

Trauma a šok mají lidé, kteří musí odstřely a výbuchy nedobrovolně snášet, zážitek má negativní vliv na jejich  zdraví (tělesné i duševní). Pyrotechnika  kontaminuje silně toxickými chemickými látkami životní prostředí (vzduch, vodu, půdu, zeleň), jejím použitím škoditel porušuje mnoho zákonů.

Škoditelé, bezohlední nemyslící jedinci, odpalují z. pyrotechniku v průběhu celého roku. Na přelomu roku jsme všichni nedobrovolně zataženi, doslova, do války proti životu. Prodej z. pyrotechniky není zatím, bohužel, zakázán. I když je jejím použitím porušováno hned několik zákonů, viz níže, v současné dekadentní společnosti se tím výkonodárné orgány nezabývají. Morálka, ohleduplnost, slušnost, dodržování zákonů jsou jen prázdné pojmy. Navíc, trvale klesá vzdělanost, která by mohla někdy některé jedince umírnit. Trvale stoupá negativní vliv internetu a médií na děti a mladistvé bez omezení nabízejí agresivní, násilné a neetické příspěvky.

„Zábavní“ pyrotechniku definuje zákon č. 206/2015 Sb. o pyrotechnických výrobcích. ZP patří podle § 4 do kategorie F1, F2, F3 nebo F4. Zákon neřeší regulaci použití ZP.

ZVÍŘATA TRPÍ

Žijí všude kolem nás, ptáci, savci volně žijící (ježci, zajíci, veverky nemající možnost přežití ve volné krajině se uchylují do lesoparků a zeleně měst a obcí) nebo na volno žijící (např. opuštěné kočky).  A mají velmi citlivé smysly, čich a sluch mnohonásobně lepší než lidé.

zvířecí oběti pyrotechniky – ohňostrojů spolecnostprozvirata.cz/stoppyro

Výbuchy v blízkosti zvířat jim způsobují popáleniny, poškození očí a jiná těžká zranění. Také šok, úzkost a trvalé trauma.

Zvířata se snaží uniknout a schovat, není často kam. V panice se zraní a v bolesti hynou, umírají.

Psi a kočky se lehce zaběhnou a ztratí se. V lepším případě končí u dobrých lidí, v útulcích nebo odchytových stanicích. Bohužel, často se nevrátí, končí ve škarpách, pod vozidly.

Zvířata volně žijící a zvířata zaběhlá se v panice střetávají s motorovými vozidly (včetně vlaků), mohou vběhnout na polo-zamrzlý rybník, naráží do skleněných ploch a pevných překážek. V panice a šoku jsou také zvířata zavřená v chovech a na pastvinách.

Vyděšená volně žijící zvířata prchají, opouštějí svá teritoria, úkryty.  V době hnízdění ptáci opouštějí leknutím hnízda a nevrátí-li se včas mláďata nebo vejce zastydnou.

Ptáci leknutím slepě narážejí do čehokoliv, do budov, skel, pevných překážek, drátů vedení apod. Zejména vodní ptáci nebo rorýsi v panice přistanou na lesklé ploše, ze které nedokáží vzlétnout (často je to silnice).

Po výbuších pyrotechniky je zvýšený výskyt osiřelých mláďat ptáků i jiných volně žijících zvířat.

Exploze ohňostrojů uvolňují chemické látky znamenající nebezpečí pro lidi i zvířata, poblíž i dále ve směru větru.

Zvířata na souši i na vodě se mohou přiotrávit zbytky pyrotechniky.

Vyplašené ryby vyplavou z úkrytů a jsou sežrány predátory. V zimě mohou zahynout i v důsledku přílišného výdeje energie.

Březí samice zvířat (hlavně zvířat chovaných jako zdroj potravin pro většinu lidí) mohou zmetat (předčasně porodit, potratit), slepice mají nižší snášku vajec nebo jsou vejce poškozená.

Zvířata, mláďata si mohou splést pyrotechniku s hračkou.

 

POŠKOZENÍ ZDRAVÍ A PROSTŘEDÍ PRO ŽIVOT

Použitím zábavní pyrotechniky je znečišťován vzduch, voda, půda a zeleň, životní prostředí je kontaminováno jedovatými chemickými látkami.

Kouřový oblak a spad roznáší chemikálie z pyrotechniky  do okolí.  Směs mnoha prvků v prachových částicích: S (síra), Cl (chlór),  K (draslík), Ba (baryum), Mg (hořčík), Sr (stroncium), Cu (měď), Pb (olovo), Sn (cín), Al (hliník), Bi (bismut), Ga (galium), F (fluor),  Si (křemík), Co (kobalt), Ni (nikl), As (arsen), Br (bróm), Ac (aktinium), Rb (rubidium)*.  Mnohé jsou těžkými kovy nebo tvoří další škodlivé sloučeniny po odpálení (oxidy síry, sírany kyseliny sírové, dusičnany, fluorovodík, oxid uhličitý, oxid uhelnatý…). Působí dráždivě, leptají a pálí kůži, sliznice,  oči,  poškozují horní a dolní dýchací cesty včetně plic, poškozují vnitřní orgány (játra, ledviny), trávicí ústrojí lidí i zvířat a živočichů, negativně ovlivňují metabolismus, onemocnění štítné žlázy (sloučeniny chlóru).  Mají karcinogenní (rakovinotvorné) účinky, poškozují nervové a oběhové soustavy a rozmnožovací orgány.

 

toxické látky, jedy z pyrotechniky ohrožují zdraví lidí, zvířat a znečišťují životní prostředí

 

Prachové částice s chemikáliemi kontaminují půdu a také vodu, která je nezbytná pro život. Např. baryum (zbarvující plameny do zelena)  při styku s vodou působí toxicky. Další těžké kovy, především olovo, se akumulují v tucích, ohroženy jsou ryby a další živočichové, kteří potřebují vodu ke svému životu (vodní ptáci, nutrie, bobři, ondatry a jiní). Vodu kontaminují sloučeniny chlóru (chloristany). Zabraňují  vstřebávání jódu a způsobují disfunkci štítné žlázy. Zvýšený obsah oxidů síry a dusíku je příčinou kolísání pH v mělčích vodách. Oblak s jedovatými částicemi se může dostat vysoko a v ovzduší přetrvá několik dní.

Měření  nárůstu hodinových koncentrací prachových částic poslední den a noc v roce ukazují koncentrace mnohonásobně vyšší  oproti limitům.

Doporučujeme blog pracovníků  Českého hydrometeorologického ústavu z Brna 2019 

a z ledna roku 2021

 

Hluk, otřesy, vibrace a světlo jsou další negativní součásti  této bezohledné „zábavy“.   Otřesy a výbuchy bombardují naše životní prostředí, zvláště při několikahodinovém útoku pyrotechnikou na Silvestra. „Zábavní“ pyrotechnika může vydávat hluk v hodnotách 170 až 190 dB, hranice poškození lidského sluchového ústrojí je 75 – 80 dB, hranice poškození sluchu zvířat je ještě nižší.  Významné je také světelné znečištění.

Při odpalování zábavní pyrotechniky dochází ke zranění odpalovačů a lidí v okolí.

 

Žádná sláva, ale BOMBOVÝ ÚTOK

Exploze „zábavní“ pyrotechniky mohou dosahovat hodnoty 190 dB. To je o 110 – 115 dB více než začíná poškození lidského sluchového ústrojí (75 – 80 dB) a hranice poškození sluchu zvířat je  ještě nižší. U zvířat, která jsou příliš blízko výbuchů, může dojít k popáleninám a poškozením očí. Hluk, který pyrotechnika způsobuje je vyšší než startující letadlo (120 – 130 dB) nebo hluk motorky či sbíječky (okolo 100 dB).

 

Příklady hlasitosti zvuků (Zdravotní ústav se sídlem v Brně, PhDr. Zdeňka Židková )

Zvuk Hlasitost v dB Zvuk Hlasitost v dB
šum listí 20 motorová vozidla 90
pouliční hluk (normální) 50 pneumatická sbíječka 100
hlasitý hovor 60 startující letadlo 120
silně frekventovaná ulice 70 práh bolestivosti 130
velmi silná reprodukovaná hudba 80 petardy 170

 

 


 

Bombardování „zábavní“ pyrotechnikou 31. 12. 2018 v Praze Chodově

https://www.youtube.com/watch?v=J0E2KQHMoxo

https://www.youtube.com/watch?v=wR2HhvgPjFg

https://www.youtube.com/watch?v=2l3YCchImWU

 

Bombardování v podhorském městě v roce 2011 a 2013

https://www.youtube.com/watch?v=dacbtcZhx7s

https://www.youtube.com/watch?v=K020aJEsXys

 

 


 

ZKUŠENOSTI ZÁCHRANNÝCH STANIC PRO VOLNĚ ŽIJÍCÍ ZVÍŘATA

 

zvířecí oběti pyrotechniky – ohňostrojů

Záchranná stanice  v Praze:

labut2

zvířecí oběti pyrotechniky – ohňostrojů

Během Silvestra 2013 pracovníci stanice přijali 4 labutě, všechny narazily do tramvajového vedení nad pražskými mosty (Praha 1). Následující den narazila do tramvajového vedení další labuť. Stanice přijala od ledna do října 2014 celkem 78 labutí, z toho 57 bylo zraněno v důsledku nárazu do tramvajových trolejí. Informace poskytla Ing. Zuzana Pokorná, Záchranná stanice Lesů HMP pro volně žijící živočichy (Praha – Jinonice)

 

Záchranná stanice pro veverky Pinky, Petr Soukup:

„Veverky jsou stresované, hluk je samozřejmě děsí. „Štěstí“ ale mají v tom, že to jsou striktně denní tvorové. A protože ohňostroje bývají za tmy, jsou již veverky v hnízdech a hluk v nich přečkají. Komplikovanější to je ale s bouchacími kuličkami či jinou pyrotechnikou používanou za dne v parcích či v lese. Rizikovveverkaou skupinou jsou mláďata veverek ve věku 6 až 8 týdnů, která se sice již opatrně sama pohybují v těsném okolí hnízda, ale jsou ještě plně závislá na mateřském mléku. Na jakýkoli hluk reagují panickým útěkem, a vzdálí-li se při něm od hnízda, nedokáží najít cestu zpět a zemřou hlady.“ (pozn.: veverky mohou mít mláďata 2 – 3x za rok, v ohrožení jsou podzimní mláďata)

 


 

PIŠTE NÁM VAŠE ZKUŠENOSTI/POSÍLEJTE ZÁBĚRY S REAKCEMI ZVÍŘAT/A ZÁBĚRY POUŽITÍ PYROTECHNIKY – s.pro.zvirata@spolecnostprozvirata.cz

 

INFORMUJTE VEDENÍ OBCÍ, MĚST, POLICII, MLÁDEŽ, ŠKOLY, CIZINCE o škodlivosti zábavní pyrotechniky.

Posílejte informace do místních zpravodajů, novin,  webů, facebooků.

PLAKÁT KE STAŽENÍ

zvířecí oběti pyrotechniky – ohňostrojů spolecnostprozvirata.cz/stoppyro.cz

ROZŠIŘUJTE letáky – na výše uvedená místa a těm, kteří pyrotechniku často používají nebo prodávají.

 

ZJIŠŤUJTE si předem, jak může konkrétně zasáhnout městská nebo státní policie v našich obcích.

JEDNEJTE s vedením obcí, měst a se zástupci policie.

ŽÁDEJTE poslance a senátory, aby zakázaly prodej zábavní pyrotechniky. Jen omezování vyhláškami nestačí. Použití „zábavní“ pyrotechniky je již desítky let v rozporu s mnoha zákony a v praxi je stále široce odpalována.

ŽÁDEJME OSTATNÍ, VČETNĚ CIZINCŮ ZDE ŽIJÍCÍCH, ABY SE VYHNULI POUŽITÍ „ZÁBAVNÍ“ PYROTECHNIKY!

 


Doplnění:  Co negativně ovlivňuje hluk v organismu člověka?

  • tep a krevní tlak
  • hladinu cukru v krvi
  • hladinu inzulínu v krvi
  • hladiny stopových prvků, zvláště hořčíku
  • prokrvení periferií těla, prokrvení kůže
  • pohybovou kordinaci
  • zrakové funkce – snižuje schopnost vnímat podněty na okraji zorného pole
  • paměť – zhoršuje schopnost vštípívosti a vybavování poznatků
  • pozornost – rozptyluje pozornost
  • myšlení – zhoršuje schopnost tvůrčí a strategické práce
  • odpočinek, není klid
  • emoční stavy – agrese, podrážděnost
  •  imunitní systém – snižuje obranyschopnost
  • vnímání stresu – zvyšuje riziko chorob ze stresu (žaludeční vředy, infarkty apod.)

 

zdroj: Zdravotní ústav se sídlem v Brně, PhDr. Zdeňka Židková

http://www.enviweb.cz/clanek/hluk/54095/zabijak-hluk

http://iforum.cuni.cz/IFORUM-4462.html


 

Komentáře jsou uzavřeny.