EKOVÝCHOVA

EKOLOGICKÁ ETICKÁ VÝCHOVA

1. videa pro ekologickou výchovu

ZEPTEJME SE ZVÍŘAT

Pro děti a všechny dospělé. Délka 20 minut.
Zvířata – nazývána hospodářská – jsou představena v jiném úhlu pohledu. Podíváme se na potřeby, které máme stejné se zvířaty. Zvířata nám také sama „řeknou“, co preferují a jak chtějí žít. Zvolila by volnost, možnost volby, život podle svých přirozených potřeb, matky a mláďata by žila spolu, hraní a aktivitu pro mláďata… Ukazují nám svoji inteligenci a intuici, když mají možnost. Uvidíme, jak kvůli člověku žijí v otřesných podmínkách, z nichž si sama nedokáží pomoci. Porovnáme nepřirozeně rychlý růst vyšlechtěného brojlera – kuřete na maso, s přirozeným vývoje slepice určené ke snášení vajec.

 

HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA A MY

Trvale aktuální video z roku 2002, dokud budou lidé pojídat bezbranné tvory.
Záběry ukazují inteligenci zvířat, tzv. hospodářských; odkrývají, jak se rozvinulo intenzivní zemědělství a šlechtění zvířat (např. porovnání růstu přešlechtěného kuřete pro rychlý růst a tvorbu svaloviny s přirozenou délkou růstu slepice – nosnice); představují volné chovy zvířat; vysvětlují potravní řetězce a naši volbu potravin; informují o kampaních za život zvířat bez utrpení v EU a ČR.
Žáci anglické školy si vyzkouší „intenzivní“ výuku v omezených životních podmínkách, podobným těm, ve kterých ve světě každoročně nedobrovolně trpí desítky miliard zvířat. Komentář čte Linda Rybová. Délka 19 minut.

 

 

 

POMOZME ZEMI – JEZME MÉNĚ MASA

Stále aktuální dokument z anglického originálu Eat Less Meat, organizace Compassion in World Farming, rok výroby 2004. Ohromný rozvoj průmyslové živočišné výroby a spotřeby masa/živočišných potravin má devastující vliv na životní prostředí, zdroje vody a klima; na chudobu ve světě; na zdraví lidí; na životní podmínky samotných využitých zvířat. „Pokud budeme všichni v roce 2050 konzumovat tolik masa, co průměrný Američan, budeme potřebovat rozlohu 4 planet Země na vypěstování krmení jen pro dobytek“.

Doplňující leták  POMOZME ZEMI – JEZME MÉNĚ MASA“  PDF, 4 strany.

 

2. materiály k videím pro práci s dětmi

KDE SE JIM VEDE LÉPE, pdf

POTŘEBY ZVÍŘAT, pdf

 

 

3. ROZUMÍME ZVÍŘATŮM

Učební materiál zohledňující humánní etický přístup ke zvířatům. Pro použití ve školách a mimoškolních vzdělávacích činnostech. Aktivity jsou orientačně rozděleny pro předměty český jazyk, matematika a přírodopis. 76 stran, černobíle, barevná příloha se hrou. Podle anglického originálu Animal Wise (RSPCA). Pár posledních vytištěných ks k dispozici.

strany 1 – 20 PDF, strany 21 – 40 PDF, strany 41 – 60 PDF, strany 61 – 76 PDF, titulní a zadní strana PDF, hra PDF

 

 

 

 


2019 – 2020

Ekologické výukové programy v roce 2019 a 2020

Programy provádíme pro všechny stupně škol včetně školek, v areálu Domu ochránců přírody v Praze 4, dva programy můžeme provést i ve školách. Nabízíme tyto programy:

Divočina ve městě, Živá zahrada, Mláďata – potřebují naší pomoc?, Noční život, Etické spotřebitelství, Ochrana zvířat.

Kontakty: s.pro.zvirata@spolecnostprozvirata.cz, tel.: 603 179 558 nebo 222 511 494 (recepce  8 – 16h), i osobně v Domě ochránců přírody (8 – 16h), Michelská 48/5, Praha 4, těšíme se na viděnou.

Poplatek je 50 Kč na žáka/studenta; 60 Kč u programů s ochutnávkou, případně lze domluvit jinak.

soubor v pdf

 

 

 

Projekt je realizován s finační podporou Hlavního města Praha.

   

 


2019

Ekologické výukové programy v roce 2019, pdf

MČ Praha 4 podpořila Ekologicko-výukové programy na jejím území v roce 2019.

 

 

 


 

 

2018

Ekologicko – výchovné programy (EVP) pořádáme v roce 2018 ve spolupráci s ČSOP,

zejména v Domě ochránců přírody v Praze 4.

Živá zahrada –  Jak zahradu nebo prostor okolo školy, domu, uzpůsobit, aby se zde volně žijícím živočichům líbilo a měli dostatek potravy. Povíme si o přežití zvířat v zimě a jak/jestli jim přikrmovat. Ukážeme si různé typy budek, domečků, krmítek pro volně žijící živočichy.

Etické spotřebitelství – Svým nákupem můžeme ovlivnit způsob pěstování rostlinných potravin, chov zvířat, dopady lidské činnosti na životní prostředí. Ukázky a prezentace značení potravin, prezentace způsobu chovu zvířat užívaných pro hospodářské účely. Ochutnávka potravin rostlinného původu.

Divočina ve městě –  Jací živočichové žijí ve městě, kde je mohou lidé nalézt a co je nejvíce ohrožuje? Lze vytvořit zeleň ve městě „přátelskou“ ke zvířatům?

Noční život – Co se děje za našimi okny, když uléháme ke spánku? Pro koho den teprve začíná? Tajemný život nočního velkoměsta přiblíží posluchačům tento program. Poznají v něm život sov, netopýrů, ježků, kun a dalších nočních zvířat.

  • Forma programů – prezentace (verbální a s dataprojektorem), praktické ukázky, zapojení žáků formou aktivit a her (upřednostnění aktivního přístupu před pasivním přijímáním informací).
  • Pohyb po prostoru Ekocentra Domu ochránců přírody a venkovní zahrady.
  • Žáci uvidí dva kalousy ušaté, handikapované – nemohou být již navráceni do přírody. Případně další zvíře, které bude v tu dobu v péči Domu ochránců přírody.

 

 


 

ETICKÉ SPOTŘEBITELSTVÍ – KOSMETIKA

Tento program jsme  v roce 2017 a 2018 měli možnost dvakrát realizovat přímo v prodejně Biokosmetiky Country Life, v Liliové ulici, v Praze 1.  Zúčastnili se jej žáci dvou 9. tříd. Co může být více motivující, než prezentace přímo ve specializované prodejně s odborníky, navíc plné zdraví prospěšné bio a většinou i vegan kosmetiky? Žáci měli možnost i „z první ruky“ sledovat líčení touto šetrnou dekorativní kosmetikou. Děkujeme všem z prodejny Biokosmetiky Country Life!

 


 

2017

Nabídka ekologicko-výukového programu ETICKÉ SPOTŘEBITELSTVÍ pro ZŠ v Praze.

screen_nabidky
Tak jako v předchozích letech, i v roce 2017 nabízíme výše uvedený program.
Nedávno jsme jej realizovali pro žáky některých tříd ZŠ U Vršovického nádraží, ZŠ Sdružení, SŠ 1. KŠPA, SŠ ŠMVV, ZŠ Kodaňská.

Nabídka EVP ES pro ZŠ Praha, 2016-2017 ke stažení zde

Děkujeme společnosti VETO ECO za poskytnutí výborných rostlinných pomazánek Patifu.

Děkujeme společnosti VETO za poskytnutí výborných rostlinných pomazánek Patifu.


 

2016

Nabídka ekologicko-výukového programu ETICKÉ SPOTŘEBITELSTVÍ pro ZŠ v Prazezuzka_evp

 

Motto EVP: „S využitím informací o „dobrém“ značení potravin a produktů podpoříme „dobrou věc“ a prospějeme i svému zdraví.“

  • Cíle EVP jsou:  Seznámit žáky se souvislostmi naší volby při nákupu potravin, ŽIVOČIŠNÝCH POTRAVIN A KOSMETICKÝCH PROSTŘEDKŮ, KTERÁ MŮŽE OVLIVNIT ŽIVOTY MNOHA JEDINCŮ A ZVÍŘAT, DOPADY NA PŘÍRODU A VLASTNÍ ZDRAVÍ. A Poskytnout žákům informace o značení potravin, živočišných potravin a kosmetických prostředků, které jsou prakticky využitelné při výběru potravin a produktů.
  • Program realizujeme v příjemném prostředí ekocentra Domu ochránců přírody v PRaze 4 – Michli, kde je také malá zahrádka pro odpočinek nebo přímo ve škole.
  • Máte-li zájem, abychom Vašim žákům prezentovali tento program, neváhejte nás kontaktovat na s.pro.zvirata@spolecnostprozvirata.cz nebo tel. 603 179 558 (Dita).
  • V rámci programu žáci obdrží informační listy v deskách, při realizaci v Ekocentru Domu ochránců přírody je připravena ochutnávka (po dohodě s učiteli) produktů zdravé výživy např. společnosti Amunak, LifeFood, Veto a dalších.

 

Příloha PRASATA, 1

Materiály pro děti ke zhlédnutí zde:

ES – ÚVOD
ES – POTRAVINY
ES – ŽIVOČIŠNÉ POTRAVINY
ES – KOSMETIKA
ES – DALŠÍ ZNAČENÍ
ES – POTŘEBY ZVÍŘAT
ES – KDE SE JIM VEDE LÉPE?

 


2015

Ekologicko- výukový program ETICKÉ SPOTŘEBITELSTVÍ jsme realizovali v roce 2015 pro třídy základních škol v Praze 4 a v rámci tohoto projektu„Ekovýchovné aktivity pro Prahu 4“ také přednášky pro veřejnost.

Závěrečná zpráva projektu podpořeného MČ Praha 4.


 

2014

Ekologicko-výukový program ETICKÉ SPOTŘEBITELSTVÍ jsme v roce 2014 realizovali pro ZŠ a víceletá gymnázia

Realizaci programu v PU kraji podpořily: obchodní družstvo KONZUM a Pardubický kraj.desky_2014
Realizaci programu pro Prahu 4 podpořila MČ Praha 4.

Závěrečná zpráva pro MČ Prahy 4

Závěrečná zpráva pro PU kraj


Školní děti, léto 2014

Sedmý ročník denního programu o přírodě a zvířatech o letních prázdninách jsme připravili pro školní děti v okrese Ústí nad Orlicí o letních prázdninách 2014. První „Týden“ se uskutečnil v červenci a druhý „Týden“ na konci srpna. Zázemí nám poskytla ZŠ Červená Voda. pozvánky zde PDFPDF2

 

hromadna_3 hromadna1


2013

Pozvánka „Deset dní ekovýchovných aktivit“, pro školní děti, červenci 2013.
Již šestý ročník denního programu o přírodě a zvířatech o letních prázdninách se koná pro žáky z Červené Vody, Králík a okolí, okres UO.

Tento projekt je realizován s podporou Pardubického kraje.

– pozvánka/plakát zde


„Etické spotřebitelství“: ekologicko-výchovný program realizujeme v roce 2013 pro ZŠ a víceletá gymnázia

Realizaci programu v PU kraji podpořily: obchodní družstvo KONZUM a Pardubický kraj.
Realizaci programu pro Prahu 4 podpořila MČ Praha 4.

nabídka programu pro Prahu 4 zde
nabídka programu pro PU kraj zde
Závěrečná zpráva z realizace projektu „EKOVÝCHOVNÉ AKTIVITY PRO PRAHU 4“ zde
doplňující informace zde



Archiv událostí 2012,2011,2010,2009,2008

 

Napsat komentář