Světový antibiotický týden

Světový antibiotický týdenbanner_antibiotika_petice

Nadměrné používání antibiotik ve velkochovech hospodářských zvířat přispívá ke smrtící rezistenci k lékům – tato krize má podle odhadů v roce 2050 zabít jednoho člověka každé tři vteřiny!

Navíc rutinní hromadné podávání antibiotik hospodářským zvířatům – zejména prasatům a drůbeži – umožňuje chovat je v krutých intenzivních velkochovech, kde je riziko vzniku a šíření chorob nejvyšší.

V těchto systémech se celým skupinám zvířat podávají rutinně preventivní dávky důležitých antibiotik pro zachování zdraví – ačkoli u žádného zvířete není diagnostikována žádná nemoc.

Tato praxe podporuje vznik supermikrobů rezistentních k antibiotikům, kteří pak ohrožují i naše zdraví a zároveň umožňují chovat miliony zvířat dál v nehumánních chovatelských systémech, jako jsou těsné klece či přeplněné haly.

To musí skončit!

banner_antib_animace

Zvířata by měla – a mohou – být udržována v dobrém zdravotním stavu díky vhodným chovatelským podmínkám zaručujícím dobrou životní pohodu, nikoli díky neustálému podávání antibiotik.

Členské státy EU nyní projednávají používání antibiotik v chovech zvířat do budoucna. Vlády musí podpořit zákaz rutinního preventivního hromadného podávání antibiotik zvířatům a hlasovat pro omezení používání “kriticky významných” léků.

ŽÁDEJTE MARIANA JUREČKU, MINISTRA ZEMĚDĚLSTVÍ, A MILOSLAVA LUDVÍKA, MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ, ABY PODNIKLI ÚČINNÉ KROKY K ZÁCHRANĚ NAŠICH ANTIBIOTIK

Komentáře jsou uzavřeny.