Veganství, rostlinná dieta jsou hlavním předpokladem pro štěstí a dobrý život všech živých tvorů na Zemi, pro naši planetu a život na ni.
Lidé milují své pejsky a další domácí zvířecí mazlíčky a zároveň mají na talířích mrtvoly nedobrovolně zabíjených a utýraných zvířat. Je třeba se hluboce zamyslet a změnit svůj život tak, aby byl skutečně prospěšný, bez vědomého či „nevědomě“ pokryteckého ubližování jiným.
SKUTEČNÉ VELIKONOCE JSOU ROSTLINNÉ – NECHME JE ŽÍT!
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Oslavujeme i příchod jara, probouzení přírody a života.
Prožijme je upřímně, v míru a v ahimse (nenásilí).
Způsob, jakým jsou Velikonoce prezentované v médiích a v obchodech, přináší zdání idylky. Přitom pro slepice a další drůbež nebo pro králíky a pro roztomilá jehňata a kůzlata znamenají velikonoční svátky jen další dny v utrpení anebo brzký konec jejich kratičkého života.
252 vajec ročně je spotřeba na 1 obyvatele ČR za rok, průměrně za 2012 – 2022 (počet – zdroj MZe)
Většina slepic v ČR a EU živoří a trpí během svých krátkých životů uvězněny v klecích nebo namačkané v halách.
Slepice kura domácího – v zemědělství živoří buď uvězněné v klecích nebo v halách. Velmi vítáme, že klece pro slepice budou od roku 2027 konečně v ČR zakázány, video. A to díky dlouhodobému úsilí koalice ochranářských organizací, včetně Společnosti pro zvířata. Nicméně, pokud nejsou drženy v klecích, jsou slepice namačkané po tisících v přeplněných halách. I v nich, stejně jako v klecích, jsou přinuceny umělým osvětlením, šlechtěním a další „motivací“ snést až 310 vajec ročně*. Slepic je okolo 5 miliónů* v ČR v zemědělském sektoru, 400 až 500 miliónů v EU, celosvětově to jsou miliardy slepic v klecích a v halách.
Křepelky – jsou také, bohužel, chovány v klecích, video. Dokonce i v domácích chovech jsou drženy v klecích anebo v mini kurnících, kde se sotva protáhnou.
Kuřata kura domácího (tzv. hybridi, brojleři na drůbeží maso) – žijí svůj kratičký život (35 – 42 dní** od vylíhnutí) namačkáni v halách, jedno na druhém. Vylíhnuti v umělých líhních do krutého světa. Po „svém“ turnusu jsou odchyceni, namačkáni do beden a odvezeni na jatka. Ročně v ČR okolo 110 miliónů**, celosvětově – miliardy.
Králíci (tzv. brojleroví) – v zemědělském sektoru živoří v klecích, video. Za svůj krátký život, jsou ramlice inseminací již 10. den* po porodu donuceny porodit až 7 vrhů* mláďat ročně (v každém i 10 mláďat*). Vykrmení králíci končí na jatkách okolo 70. dne svého života. Králík je nejvíce chovaným zvířetem v klecích v EU (především ve Španělsku, Francii a Itálii). V ČR je asi 200 – 300 tis.* králíků v zemědělském sektoru. Celkový počet králíků byl v roce 2019 v ČR 4 887 000*, protože většina králíků je vykrmována v králíkárnách domácích chovů, které jsou vlastně klecemi ze dřeva.
Jehňata a kůzlata – v ČR jsou především v domácích chovech. Nevinná mláďata jsou zabíjena i jen několik dní či týdnů po svém narození (výjimku tvoří jen chovní berani a ovce, které majitel využívá na připouštění a množení). Jehňata a ovce jsou ve velkém množství chována ve Španělsku, Rumunsku, Řecku, Itálii, Francii, Velké Británii a v Austrálii a odtud vyvážena do muslimských zemí. V transportech velmi trpí, po příjezdu jsou týrána a brutálně zabíjena, nejčastěji bez předchozího omráčení. (Nový Zéland již ovce a jehňata nevyváží.) viz www.stoptransport.cz
Mléko, mléčné potraviny – každá samice (kráva, ovce, koza…) musí nejdříve porodit mládě, aby mohla být dojena pro mléko, které využívají lidé. Mláďata jsou brzy zabíjena (telecí, jehněčí maso) nebo pár týdnů vykrmována a poté zabita (v ČR, v EU nebo mimo EU), pokud to nejsou samičky použitelné na další rozmnožování. Ty mohou žít o něco déle, ale každý rok jsou zapouštěny, aby byly opět březí a mohly být dojeny. Jsou šlechtěny na vysokou „produkci“ mléka, na úkor jejich zdraví. V porovnání s přirozenou délkou života žijí v zemědělství velmi krátce (krávy se mohou dožít 20 – 25 let, ale v chovech žijí jen 4 – 6 let**).
*zdroj MZe, ČSÚ; **zdroj Společnost pro zvířata
Výše uvedené skutečnosti na opravdovou oslavu Velikonoc nevypadají. Pokud si k nim, dále k poselství lásky Ježíše Krista a jako Homo sapiens sapiens (člověk rozumný) doplníme jedno z Božích přikázání „Nezabiješ“, je to zřejmé:
ZVÍŘATA NEPOJÍDÁME
(Pozn. ze zdravotních důvodů musejí někteří lidé maso pojídat, jedná se o výjimečné případy.)
Prožijme Velikonoce upřímně, v míru a v ahimse (nenásilí):
- dětem, koledníkům připravme ovoce (např. jablka nejlépe česká a bio, když se podaří), sušené ovoce, ořechy, veganské domácí sušenky či muffiny, nebo vyrobená vajíčka z papíru s přáním apod.
- velikonoční menu můžeme připravit rostlinné, s radostí, že je bez utrpení zvířat.
TIPY – veganské velikonoční recepty:
Velikonoční veganská nádivka: recept youtube Live with Anny, video
Veganská „ne-vajíčková“ pomazánka: recept Live with Anny, video
Veganský mazanec/vánočka: recept podle Soucitně.cz
Citronová bábovka: recept Společnost pro zvířata
3 hrnky (nebo 700 ml) hladké mouky, 1 a ⅔ hrnku (nebo 400 ml) cukru
⅔ (150 ml) hrnku slunečnicového oleje, 400 ml (plechovka) neslazeného kokosového nápoje
¼ hrnku (nebo 60 ml) rostlinného nápoje, ¼ hrnku (nebo 60 ml) čerstvé citronové šťávy
2 čajové lžičky (čl) vanilkového extraktu, 3 čl jemně nastrouhané citronové kůry z bio citronu
2 čl kypřícího prášku, 1 čl jedlé sody, 1 čl soli
1 a ½ hrnku (nebo 350 ml) strouhaného kokosu
Troubu předehřejeme na 180 °C a vymažeme formu na pečení olejem. Ve velké míse smícháme cukr, olej, kokosový nápoj, rostlinný nápoj, citronovou šťávu, citronovou kůru a vanilku. Dobře promícháme. V další míse smícháme mouku, kypřící prášek, sodu, sůl a v několika dávkách přidáváme do první směsi. Přidáme strouhaný kokos a důkladně promícháme. Těsto nalijeme do formy a pečeme přibližně 1 hodinu.
Veganské čokoládové sušenky (YT Mina Rome)
Předehřejeme troubu na 180 °C. Připravíme si:
3 lžíce veganské nutely (např. z Dm drogerie)
3 čajové lžičky rostlinného másla
5 lžic cukru, 4 lžíce jablečného pyré
Tyto ingredience smícháme v hrnci a ohříváme na středním ohni, dokud se ingredience rozpustí. Mezitím smícháme sypké ingredience:
1 hrnek ovesných vloček, 1 hrnek hladké mouky
1 lžička kypřícího prášku, 1 lžička soli, 3 lžíce kakaa
Sypké ingredience postupně vmícháme do tekuté směsi, kterou jsme vzali ze sporáku. Do těsta můžeme přidat pokrájené ořechy, nebo čokoládu. Z těsta pomocí lžic tvarujeme placičky na plech s pečícím papírem. Pečeme 10–13 minut.
Muffiny s vlašskými ořechy
1,5 hrnku hladké mouky, 3 lžičky kypřícího prášku
¼ hrnku cukru, ¼ hrnku javorového sirupu
⅓ hrnku rostlinného nápoje, 1 lžička vanilkového extraktu
½ hrnku nakrájených vlašských ořechů
V míse smícháme sypké ingredience: mouku, kypřící prášek a cukr. V další míse smícháme zbytek ingrediencí kromě ořechů. Do tekuté směsi postupně vmícháme sypkou směs, a nakonec přidáme ořechy. Troubu předehřejeme na 180 °C a plníme formu na muffiny, do jednoho košíčku 2 – 3 lžíce těsta. Pečeme 15 – 20 minut.
Poražená zvířata za rok 2018
Kategorie
Zvířat |
Celkem
Poraženo |
Krávy | 119 013 |
Jalovice | 27 989 |
Ostatní skot | 99 803 |
Celkem skot | 246 805 |
Telata | 9 789 |
Prasnice | 55 267 |
Ostatní prasata | 2 287 615 |
Celkem prasata | 2 342 882 |
Ovce, jehňata | 17 972 |
Kozy, kůzlata | 1 098 |
Koně, hříbata | 150 |
Celkem červené maso | 2 618 696 |
Kuřata | 112 979 110 |
Slepice, kohouti | 2 363 720 |
Krůty | 130 299 |
Celkem hrabavá drůbež | 115 473 129 |
Kachny, husy | 4 998 400 |
Králíci, nutrie | 689 758 |
Běžci | 1 621 |
(zvířata chovaná v ČR a importovaná do ČR, zdroj – SVS ČR)
Koronavirus by vás měl přimět přehodnotit konzumaci masa
Primární příčinou zoonotických onemocnění (onemocnění přenášena ze zvířat na člověka), jako je koronavirus, není konzumace divoké zvěře – je to konzumace zvířat.
Mnoho z nejhorších zoonotických chorob pochází z domestikovaných zvířat, nikoli z divokých. Patogeny mohou přeskočit druhovou bariéru téměř z jakéhokoli úhlu.
Genetická analýza naznačuje, že nejsmrtelnější ohnisko chřipky v historii – španělská chřipka z roku 1918, se částečně vyvinulo uvnitř drůbežích farem.
Virus H1N1 z roku 2009 vznikl u prasat a během prvního roku zabil až 575 400 lidí. Vědci se nyní obávají, že dobytek, který je již dlouho zdrojem antraxu, tuberkulózy a dalších nemocí u lidí, může brzy způsobit smrtící ohniska chřipky. Patogenní mikroby nezajímá, jestli lidé označili zvíře jako „divoké“ či nikoli.
Podle webu: Eurogroup for animals
https://www.eurogroupforanimals.org/news/coronavirus-should-make-you-reconsider-eating-meat
https://sentientmedia.org/coronavirus-should-make-you-reconsider-eating-meat
POČET VEGANŮ SE V EVROPĚ ZA ČTYŘI ROKY ZDVOJNÁSOBIL!
Nová studie uvádí, že počet veganů v Evropě se za pouhé čtyři roky zdvojnásobil z 1,3 na 2,6 milionu.
Všichni víme, že veganství roste a roste rychle. Zpráva ukázala, že počet veganů stoupá rychleji, než se očekávalo. A to je dobře.
Berlínský řetězec veganských supermarketů Veganz provedl výzkum veganství v Evropě a zjistil, že za čtyři roky se počet veganů zdvojnásobil z 1,3 milionu v roce 2016 na 2,6 milionu v roce 2020.
Veganz provedl rozhovory s více než 2 600 nakupujícími ve věku 15 až 64 let ze zemí po celé Evropě a zjistil, že veganský trend byl nejsilnější v jeho vlastní zemi v Německu. Kromě toho mělo Německo také nejvyšší počet flexitaristů (částečně bezmasá strava), přičemž 30% Němců se za ně označilo.
Vlna flexitarismu stoupá také v šesti dalších zkoumaných zemích, zatímco více než 30% Evropanů uvedlo, že vědomě konzumují méně masa.
Podle webu: Vegan food and living
https://www.veganfoodandliving.com/news/the-number-of-vegans-in-europe-has-doubled-in-four-years/
Kolik zvířat je ročně zabito na světě?
Více než 150 miliard zvířat (včetně mořských živočichů) na světe je každý rok zabito masným, mlékárenským a drůbežářským průmyslem
Počítadlo na webu Vegan store:
https://www.veganstore.cz/a/pocitadlo-clovekem-usmrcenych-porazenych-zvirat
Jak se Češi stravují podle České veganské společnosti
V březnu 2019 provedla agentura Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti výzkum zaměřený na stravovací návyky Čechů
5 %
obyvatel České republiky preferuje stravu s vyloučením masa. Mezi mladými lidmi ve věku 18-34 let je to až 10 %.
32 %
obyvatel plánuje konzumovat více rostlinných produktů a zároveň méně masa a živočišných produktů
45 %
lidí je přesvědčeno, že živočišná produkce má negativní dopad na životní prostředí a změnu klimatických podmínek na zemi
69 %
lidí zaznamenalo, že v obchodech dochází k růstu nabídky rostlinných produktů
Odkaz na celý průzkum
zdroj: Česká veganská společnost
Počet veganů ve světě do roku 2020
Přibližný počet veganů je méně než 1 procento světové populace.
Na základě nejnovějších odhadů OSN činí světová populace v roce 2020 7,8 miliardy.
Od září 2020 je tedy celkový počet veganů přibližně 78 milionů.
https://wtvox.com/lifestyle/2019-the-world-of-vegan-but-how-many-vegans-are-in-the-world/
Studie zjistila dalších 9,6 milionu Američanů, kteří jsou nyní vegany
Výzkum odhalil, že počet Američanů dodržujících rostlinnou stravu se za posledních 15 let zvýšil téměř o 9,6 milionu. Jedná se o 300% nárůst a téměř 3 procenta populace ve Spojených státech.
Použití 15letého období k výzkumu v rámci studie ukázalo, že u těch, kteří dodržovali rostlinnou stravu, vzrostl počet lidí z pouhých 290 000 lidí před 15 lety na více než 9,7 milionu lidí dnes.
Podle webu: Vegan news 6. března 2020
https://vegannews.press/2020/03/06/vegan-america-study/
Moje veganská rodina 1. díl (záznam přednášky z roku 2014, Praha)
– o životě s malým veganem mluví Jitka Urbanova
Moje veganská rodina 2. díl (záznam přednášky z roku 2014, Praha)
– etické veganství a živá strava pro děti v každodenní praxi, nechte se inspirovat, přednáší Monika Domincová
Moje veganská rodina 3. díl (záznam přednášky z roku 2015, Praha)
– rostlinná strava a její výhody