Klece patří do muzea

Klece patří minulosti – org. Compassion in World Farming žádala muzea v zemích EU, aby zařadila klece z velkochovů hospodářských zvířat do svých sbírek.

předání-klece-1

V Praze předala použitou klec z velkochovu králíků do Národního zemědělského muzea patronka kampaně, herečka Simona Babčáková a upozornila na to, že klece nemají místo v moderním zemědělství 21. století.

Ve čtvrtek 10. září 2015 žádali evropští zástupci Compassion in World Farming muzea, aby klece byly odkázány do historie.

Během této akce na podporu mezinárodní kampaně Konec doby klecové byly doručeny klece do muzeí v sedmi evropských městech: The National History Museum v Londýně, Rijksmuseum v Amsterdamu, Museé du Louvre v Paříži, Museum Narodowe ve Varšavě, Museo della Tortura v Lucce, Národního zemědělského muzea v Praze a Deutsches Historiches Museum v Berlíně.

Ing. Romana Šonková, zástupkyně Compassion in World Farming v ČR řekla: “Žijeme ve 21. století. Klece jsou přežitek a měly by být odkázány do historických knih. Nežijeme v době temna. Je nejvyšší čas překonat tuto krutou minulost a ukončit vskutku středověkou praxi věznění zvířat za mřížemi.Klece by měly patřit do minulosti a myslíme si, že předání klece do muzea to symbolizuje nejlépe.”

 

předání-klece-2

S paní Simonou Babčákovou

Ředitel pobočky Praha dodal: “Souhlasím s tím, že návštěvníci našeho muzea by se měli seznámit s běžnou praxí intenzivních velkochovů a také se šetrnějšími způsoby chovu, které zde již demonstrujeme v naší expozici živých zvířat v malé muzejní farmě.“

Malé holé drátěné klece nabízené do muzeí obývali ještě nedávno králíci v jednom intenzivním velkochovu. V každé kleci o rozměrech 77 x 55 x 31cm se tísnilo 7 králíků. Zatímco těchto sedm klecí se už nepoužívá, stále je v hrozných podmínkách klecových velkochovů drženo více než 328 milionů králíků v celé EU.

Klece vězní, omezují a zabraňují mnohým přirozeným instinktům a potřebám zvířat. Navzdory očividným nedostatkům této zastaralé technologie je v Evropě každoročně vězněno v klecích přes 700 milionů hospodářských zvířat.

Škála druhů zvířat chovaných v EU v nějakém typu klece je větší, než si mnozí myslí. Jsou to nejen králíci, ale také slepice (v „obohacených klecích“), prasata (v klecích či kotcích pro březí prasnice a v porodních klecích či kotcích), kachny a křepelky.

Klece jsme donesli do 7 muzeí v 7 evropských velkoměstech. Děkujeme naší patronce Simoně Babčákové za předání klece do Národního zemědělského muzea v Praze.

 


Dále čtěte:

Komentáře jsou uzavřeny.