Svátky a oslavy soucitně

2018

MÍSTO VAJEC – DEJME KOLEDNÍKŮM TŘEBA JABLKA

 

KOLEDNÍKŮM MÍSTO VAJEC ROZDÁVEJME JABLKA

Netrpěl kvůli nim živý tvor, přispějeme k nezabíjení.  Pro děti jsou zdravější, lepší než sladkosti.

Proč? Protože 98,5 – 99 % slepic v ČR stále živoří v klecích a jiných věznících chovech (bezokenní haly pro hejno slepic o velikosti několika tisíc jedinců). Podívejte se: realita klecových chovů v ČR.

Pouze 1 – 1,5 % v ČR tvoří volné a volné bio chovy v komerční zemědělské výrobě. V roce 2017 bylo v ČR chováno komerčně 4 965 255 slepic/nosnic (ČSÚ).

(Dalších přibližně 4 600 000 slepic je ročně v ČR chováno domácnostmi, pro vlastní spotřebu).

 

 Podpořte svým jménem Konec doby klecové – celounijní Evropskou občanskou iniciativu za ukončení používání klecí pro chov zvířat. Potřebujete k tomu číslo OP nebo cestovního pasu, od 18 let (iniciativa ukončena ve 2021).

 

JAK ŽILA SLEPICE, která snesla vejce nabízené v obchodní síti?

Většina lidí kupuje vejce podle ceny, ta nejlevnější, bohužel. Ta jsou označena na skořápce čísly 3 nebo 2: jsou to první číslice kódu, vytištěném na každém vejci v balení. Číslo 3 představuje chovy, kde slepice trpí celý svůj krátký život v klecích. Číslo 2 znamená obdobně kruté chovy slepic v přeplněných bezokenních halách.  Tyto chovy tvoří 98, 5 – 99 % všech komerčních chovů v ČR! Slepice v kleci živoří 24h/den uvězněné na drátech, na každou připadá prostor o něco větší než formát papíru A4. Nikdy se neprojdou po trávě, nikdy se nepopelí  v hlíně, nikdy nemohou prozkoumávat okolí a hledat si potravu, nikdy nedýchají čerstvý vzduch, nikdy se nevyhřívají na slunci…

 

Slepice se zde mohou dožít necelých 2 let bolestivého života: prvních 6 měsíců v rozmnožovacím chovu, většinou v klecích, než začnou snášet. Dalších 10 – 12 měsíců „produkují“  vejce v klecích nebo v uzavřených halách. Když dojde k přepeřování, vyberou je z klecí, napěchují do přepravek a pošlou na jatka. Mnoho slepic ale hyne postupně – uklováním ostatními slepicemi, na důsledky zranění , kolapsu organismu apod.

Pouze 1 – 1,5 % v ČR tvoří volné a volné bio chovy. I slepice odtud skončí brzy na jatkách.

 

  • Místo vajec lze použít rozmačkané banány aj. ovoce, směsi mouk, rostlinné oleje, tofu, Hrašku. Další tipy najdete na internetu, stačí zadat např. vegan.
  • Každá slepice, ať živořící v kleci nebo v přeplněné uzavřené hale, žijící v domácím chovu na dvorku, je zabita. Pouze malinký počet šťastných jedinců má možnost žít svůj přirozeně dlouhý život, což může být 5 – 8 let.
  • Nekupovat vejce a další zvířecí produkty z chovů, kde jsou zvířata otroky. Potřebujete-li stále vejce, omezte spotřebu co nejvíce a vždy se orientujte podle značení vajec, nejlépe přímo na vejci (zde je i země původu). Kupujte pouze vejce s čísly 1 a 0, nejlépe – vejce nahradit.

 

 

 

 

„Dovolte, abych to řekl otevřeně: jsme obklopeni systémem degradace, krutosti a zabíjení, srovnatelným se vším, čeho byla schopna Třetí říše; ba dokonce daleko horším – neboť to naše zřízení je zřízením bez konce, samo sebe obnovujícím, bez ustání přivádějícím na svět králíky, krysy, drůbež a dobytek jen za tím účelem, abychom je zabíjeli“.   John Maxwell Coetzee, držitel  nositel Nobelovy ceny za literatury. Citát je z knihy „Zvířata jsou naši bližní“ – výbor z děl světových humanistů a křesťanských myslitelů, kterou sestavil dr. Jan Čejka.

 

 

Otřesný život v klecích:

 

 

Koncentrační chovy pro drůbež zvenku:

 

 

Existují výjimky – chovy, ve kterých ohleduplní lidé zacházejí se zvířaty jako s živými tvory a poskytnou jim dlouhodobě dobré životní podmínky, mnohdy mají zvířata možnost i přirozeně dožít:

 

 

 

 


2018

Vánoce soucitně

Vánoce by měly být svátky klidu a míru, oslava narození spasitele Ježíše Krista. Pojďme je tedy prožít skutečně v míru a lásce a bez utrpení a zabíjení.

Pečení a vaření

Soucitný přístup k Vánocům je takový, kdy nepodporujeme přímo či nepřímo jakékoliv utrpení. Dáváme tím najevo, že nesouhlasíme s prasniceintenzivními a jinak nevhodnými chovy hospodářských zvířat, se zabíjením kaprů a jiných ryb a dalších zvířat.

Vyhýbáme se také mléku a mléčným výrobkům. Aby krávy, kozy nebo ovce vytvářely ve vemeni mléko, musí rodit mláďata, která ve většině případů skončí po kratším či delším výkrmu pod nožem. Živočišné mléko lze dobře nahradit nápoji ze sóji, kokosu, ovsa, mandlí (zakoupíme je ve zdravých výživách, Dm drogeriích, v super – hypermarketech…).jidlo

U vajec je to obdobné. Máme mnoho možností, jak vejce nahradit. Do vařených pokrmů místo vajec použijeme např. tofu, nebo mouku z luštěnin, na obalování např. směs „Hrašku“ nebo „Cizrnku“. Při pečení vejce nahradí např. bílé nebo hedvábné tofu, několik lžic rozmačkaného banánu či ovocné přesnídávky nebo uvařený pudink ze sójového nápoje apod.

Stačí v internetovém vyhledávači uvést např. linecké těsto vegansky a máte plno možností.

Pokud opravdu musíte vejce použít, použijte vejce z chovů, kde by měly mít slepice zajištěny lepší životní podmínky. Není to těžké zjistit – na balení vajec i přímo na vejcích je povinné značení o způsobu chovu. Nejlepší vejce pro vás a slepice jsou vejce z ekologického chovu, dále pak pro slepice jsou přirozené i chovy s volným výběhem. Samozřejmě, pokud máte k dispozici vejce z dobrého domácího chovu, máte vyhráno Vy, i slepice! Zvláště, pokud majitelé slepice nechávají přirozeně dožít.

JAK POZNAT, Z JAKÉHO CHOVU VEJCE POCHÁZEJÍ?obal

Každá KRABIČKA – BALENÍ s vejci musí mít dle nařízení EU čitelné slovní označení, z jakého typu chovu vejce pocházejí – tj. v jakých podmínkách slepice žijí:
vejce nosnic v ekologickém chovu (s logem Bio), vejce nosnic ve volném výběhu, vejce nosnic v halách (bývá také uváděno: z chovu na podestýlce), vejce nosnic v klecích

Každé VEJCE má přímo na skořápce číselný kód, který označuje jeho původ.

První číslo kódu znamená způsob chovu slepic (stejně jako na balení):

vajicko

0 – vejce nosnice v ekologickém chovu,

1 – vejce nosnic ve volném výběhu,

2 – vejce nosnic v halách,

3 – vejce nosnic v klecích

 

 

NE tzv. ZÁBAVNÍ PYROTECHNICE

hedaStřílení petard, ohňostrojů, pum, raket či bouchání kuliček se jeví, bohužel, zábavné stále ještě pro mnoho lidí a dětí. Snad si ale většina již uvědomuje, jak riskantní a traumatizující je tzv. zábavní pyrotechnika pro zvířata a také pro malinké děti a ostatní, kteří chtějí prožít svátky v klidu. Petardy, pumy a jiná pyrotechnika znamenají hlavně velké výbuchy, vibrace, dunění a hluk. Další informace ZDE

Dárky – NE zvířata

Pokud nemáte 100% jistotu, že obdarovaný je na život se zvířetem opravdu připraven a má pro něj vhodné podmínky a čas, anebo nejste s rodinou obdarovaného předem domluveni, nedávejte zvíře jako dárek! Obdarovaný může být překvapen, nepřipraven a nemusí si se zvířetem vědět za pár dní rady, anebo prvotní nadšení ustoupí, když zjistí, kolik péče, času a peněz musí zvířeti věnovat. Poté zvířata mohou skončit různě, v nejlepších případech v útulku, nebo v záchranné stanici; v nejhorších – skončí zavřená, opuštěná, v nevhodných podmínkách, nebo vyhozená ven a těžce přežívající.

Dárky – NE ze zvířatkuba

Ani blízkým, ani sobě nekupujte kožešiny, kožichy a kožené výrobky. Tím se jen podporuje zabíjení hospodářských zvířat a bezohledné a hrubé zacházení s tzv. kožešinovými zvířaty, jako jsou norci, lišky, činčily, nutrie, ale i psi a kočky, ze kterých se k nám nelegálně dovážejí kožešiny z Asie a Evropy. Na farmách jsou tato divoká zvířata uvězněna v malých klecích, které jim působí trauma, bolest a obrovské strádání. V sezóně jsou zabíjena elektrickým proudem nebo mohou být i ubita.

Jako dárky nedáváme kosmetiku se živočišnými přísadami, ozdoby ze zvířat – z kostí, zubů, peří. Je nutné pátrat, z čeho je výrobek vyroben a jak.

Dárky – NE na zvířatech zkoušené

Tohle je oříšek! Oblast trvale zahalená rouškou tajemství a pro normálního smrtelníka informačně nedostupná. Jedná se o pokusy na zvířatech – testování chemických látek obsažených v kosmetice, čistících a jiných chemických přípravcích, o zkoušení přísad do potravin, zkoušení tabákovým a farmaceutickým průmyslem, lékařské výzkumy a pokusy… Pokusy na zvířatech se týkají mnoha oblastí, zadejte si ve vyhledávači heslo „pokusy na zvířatech“, budete nemile překvapeni.

Ohledně kosmetiky doporučujeme – kupujte od společností, které se aktivně vyhýbají složkám otestovaným na zvířatech v přísadách svých výrobků. Najdete je v obchodech Bioobchodu.cz, Country Life, občas ve zdravých výživách, nebo doporučujeme výrobky společnosti Lush.

Vánoce soucitně se dají zvládnout. Chce to jen hlubší zamyšlení.

Hodně štěstí!

—————————————————————————————————————————————————————-

Slepice je živý tvor, tak se s ní musí zacházet, nikoliv ji zavírat do klece!slepice klec

Slepice, tzv. nosnice pro produkci vajec, jsou v ČR chovány v zemědělském výrobním sektoru (ZVS) a v domácích chovech (pro vlastní spotřebu). Ročně bývá v ČR chováno 8 – 8, 5 miliónu slepic. V ZVS to bylo 4 003 130 slepic v 2013 (ČSÚ).
Většina stále namačkaná v klecích nebo koncentrovaná na husto v halách.

Po dlouholeté kampani – za ukončení chovu slepic v klecích – se nám v EU podařilo pouze od r. 2012 nahradit nejmenší klece, klecemi o něco většími, tzv. obohacenými. Stále jsou to klece, ve kterých drůbežáři vězní 24 h denně živé tvory. Lobby drůbežářského a vaječného průmyslu je, bohužel, velmi silná s mnoha vazbami…

Ale velkou šanci, na ukončení strádání slepic v klecích, nabízí postoj spotřebitelů. (Pozn. v roce 2011 byla spotřeba vajec 245 ks/obyvatele, ČSÚ.)

Opět apelujeme na veřejnost, aby rozlišovala z jakého typu chovu vejce pořizuje.

Slepice v zemědělském výrobním sektoru jsou chovány v klecích (největší podíl), v halách (velký podíl), na volno (minimálně v ČR) nebo v ekologických chovech (pár chovů).

Klece (číslo 3 na vejci) – každý tvor v kleci trpí, slepice zde má plochu o kus větší než papír A4. Haly (číslo 2 na vejci) – tisíce slepic namačkané ve velkých, většinou bezokenních halách. Volné chovy (číslo 1 na vejci) – objekty mající také výběhy pro pobyt slepic venku.
Ekologické chovy (číslo 0 na vejci) – objekty s výběhy, navíc bio krmení.

Spotřebitelé musí vědět, co kupují – jestli produkty od frustrovaných, trpících zvířat

nebo od zvířat z dobrých životních podmínek.

Svojí volbou a přístupem můžeme mnohé ovlivnit!

Konzumaci vajec lze výrazně omezit, vejce mohou lidé zcela

vynechat – bílkoviny získáváme z luštěnin.

 

OZNAČOVÁNÍ

Balení s vejci a samotná vejce musejí být v EU povinně označena podle způsobu chovu slepic, to volbu zákazníků velmi ulehčuje a umožňuje etický humánní výběr.

——————————————————————————————————————————————————————————–

Komentáře jsou uzavřeny.