Ze všech hrozných pomůcek používaných pro omezování zvířat je klec jednou z těch nejhorších. Nikdy nepřijmeme tak chabou výmluvu, že chov zvířat v klecích je nutné zlo při výrobě potravin. Vždy existuje alternativa. A přesto jsou lidé, kteří si myslí, že kruté zacházení se zvířaty je v pořádku.
Klece vězní a omezují; zabraňují mnohým přirozeným instinktům a potřebám zvířat a jsou skličujícím odrazem naší společnosti. Navzdory očividným nedostatkům této zastaralé technologie je v Evropě každoročně vězněno v klecích přes 700 milionů hospodářských zvířat.
Je čas na evoluci
Prasata, slepice, králíci, husy, kachny a křepelky jsou vězněni v klecích průmyslových intenzivních chovů po celé EU. Kampaň KONEC DOBY KLECOVÉ bude usilovat o odstranění všech těchto klecí. K tomu potřebujeme Vaši pomoc! Nestane se to přes noc. S Vaší podporou se tak ale STANE!
Každá generace se musí rozhodnout, jaké bezpráví a krutost ke zvířatům ukončí. Je načase, aby se tato generace ozvala a ukončila DOBU KLECOVOU!
Prosím udělejte si pár minut čas, podívejte se na náš film zde a sdílejte ho s co nejvíce lidmi. A pokud věříte, že hospodářská zvířata v EU by neměla být vězněna v klecích, přidejte se ještě dnes k naší kampani.
Celosvětový problém
Na celém světě se vězní v klecích miliardy zvířat.
V samotné Evropě prožijí v kleci celý život od narození do smrti stovky milionů zvířat. Klece drží zvířata v izolaci nebo namačkaná na malém prostoru. V nejhorším případě jsou holé, poskytují minimum prostoru a znemožňují pohyb. Chov v takových podmínkách i při dobré péči ošetřovatelů zvířatům působí vážné zdravotní problémy a silně narušuje jejich životní pohodu.
Škála zvířat chovaných v EU v klecích je širší než si mnozí možná myslí. Nejen nosnice (v “obohacených klecích”), ale i prasata (v klecích pro březí prasnice a v porodních klecích), kachny a husy (na játra foie gras), křepelky a dokonce králíci, ti všichni se chovají v klecích.
Co děláme? Ukončujeme “DOBU KLECOVOU”
Mnoho let organizace Compassion in World Farming vede kampaně za ukončení těch nejkrutějších způsobů chovu, aby zajistila hospodářským zvířatům přijatelný standard životní pohody. Během této doby jsme zaznamenali pokrok v podobě unijního zákazu používání individuálních kotců pro telata, holých klecí pro nosnice a částečného zákazu klecí pro březí prasnice a také uznání, že zvířata jsou cítící tvorové (Lisabonská smlouva z r. 2009). Kruté praktiky velkochovů však stále pokračují.
KONEC DOBY KLECOVÉ je nejnovější kampaň Compassion in World Farming, jejímž cílem je zasadit se o ukončení používání všech klecí pro hospodářská zvířata v EU prostřednictvím podpory národních vlád a evropských institucí.
Společnost pro zvířata byla založena v roce 1996. Od té doby byla mnohokrát zapojena v unijních kampaních za ukončení strádání hospodářských zvířat, informuje media a veřejnost, provádí investigace v chovech a při přepravě, jedná s odpovědnými orgány, vytváří nutný tlak nezbytný pro nastolení změn, a přispívá tak k prosazení pozitivních úprav a změn v předpisech EU. S organizací Compassion in World Farming úzce spolupracuje od r. 1998.
Králíci: hospodářská zvířata nejvíce chovaná v klecích v Evropě
V roce 2014 v průběhu 4 měsíců investigativní tým Compassion in World Farming navštívil 16 králičích farem v 5 zemích EU (včetně České republiky). Bylo to pokračování průzkumu ve 3 členských státech EU provedeného v roce 2012. Nejnovější průzkum potvrdil rozsah utrpení evropských králíků na farmách. Abyste zjistili, jak kruté klece mohou být, podívejte se na dokument z králičích farem.
Základní statistika
Časová osa
1999 – schválení zákazu chovu slepic – nosnic v nezdokonalených klecích
2004 – investigace Compassion in World Farming a Společnosti pro zvířata na farmách pro prasata v ČR
2007 – povinnost zavést do praxe zákaz chovu telat v klecích/individuálních kotcích
2012 – povinnost zavést do praxe zákaz chovu slepic – nosnic v nezdokonalených klecích
2013 – povinnost zavést do praxe zákaz chovu prasnic v klecích/individuálních kotcích, kromě prvních 4 týdnů březosti
2014 – léto, investigace Compassion in World Farming na králičích farmách v České republice, Polsku, Itálii, Řecku a na Kypru.
2014 – investigace Společnosti pro zvířata na farmách pro prasata v ČR
2014 – podzim, zahájení kampaně “Konec doby klecové” v EU a ČR